timberland outlet polos lacoste mbt baratos nike roshe run ghd outlet hollister madrid nike outlet nike huarache joyas pandora Gafas ray ban ray ban baratas ralph lauren espa?a gafas oakley nike sb baratas new balance baratas nike free baratas boligrafos montblanc air jordan ireland new balance ireland

timberland outlet polos lacoste mbt baratos nike roshe run ghd outlet hollister madrid nike outlet nike huarache joyas pandora Gafas ray ban ray ban baratas ralph lauren espa?a gafas oakley nike sb baratas new balance baratas nike free baratas boligrafos montblanc air jordan ireland new balance ireland

22 Mart 2019 Cuma
23:43
Güncel   Önceki Haber     |     Sonraki Haber       |      ANA SAYFA
Hızlı Yazdır! Hızlı Yazdır        
Yazı boyutunu:    

Tarih/Saat: 23 Eylül 2015 Çarşamba, 22:28:42

Hacı Adayları Arafatta Vakfe Yaptı...

Dünyanın dört bir yanından gelen ve Arafat'ta buluşan milyonlarca Müslüman, haccın en önemli rüknü olan "vakfe"yi gerçekleştirdi.

Dünyanın dört bir yanından gelen ve Arafat'ta buluşan milyonlarca Müslüman, haccın en önemli rüknü olan "vakfe"yi gerçekleştirdi.

Mekke'nin 25 kilometre güney doğusunda yer alan ve Harem sınırları dışındaki Arafat’a çıkan yaklaşık 2 milyon hacı adayı, öğle ile ikindi namazlarını öğle vaktinde kılarak cem (cem-i takdim) etti. Hacı adayları namazın ardından haccın iki rüknünden biri olan"vakfe"de yapılan duaya “amin” dedi.

Arafat’ta adeta mahşerde buluşma anını yaşayan hacı adayları, bu duygu dolu anlar nedeniyle gözyaşlarına hakim olamadı.

- Türk hacı adayları 

Arafat Hutbesi'nde hac ibadeti hakkında bilgi veren Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in yaptığı vakfe duasında yaklaşık 70 bin Türk hacı adayı duygu dolu anlar yaşadı.

Yaklaşık 40 dakika süren vakfe duasında Görmez, İslam coğrafyasındaki kan ve gözyaşının son bulmasını diledi. 

Türkiye’nin birliğine ve dirliğine göz dikenlere fırsat verilmemesini isteyen Görmez, vakfe duasında şunları söyledi:

"Kandırılmış, beyinleri yıkanmış, dağlara çıkmış, kendi halkına ihanet ettiğini, kendi milletini arkadan vurduğunu fark etmeden eli silaha sarılmış insanlarımızı uyandır Allah’ım. Onları hain emellerine alet eden, huzurumuzu pusuya düşürmeye, vicdanımızı köreltmeye, beraberliğimizi sona erdirmeye çalışan cinayet şebekelerinin oyunlarını başlarına çevir Allah’ım.

Şehitlerimizi rahmetinle kucakla, bizleri onlarla cennetinde cem eyle ya Rabbi. Geride kalanlarına sabır ve metanet ihsan eyle. Gazilerimize acil şifalar ver. Kahraman askerimizi ve polisimizi her daim muzaffer eyle Allah’ım’’

- "Kendimizi hesaba çekmedik"

Gıybet ve iftiraya bulaşıldığına işaret eden Görmez, "İslam’ı yaşamaya ve yaşatmaya çalışan kimseler olmamız gerekirken, dinimizi sağlam kaynaklardan öğrenmedik, kendimizi hesaba çekmedik. Birbirimize kin güttük, nefret duyduk, üstünlük tasladık, buğzettik, ihanet ettik, doğruluktan ayrıldık, şefkat ve merhametten uzaklaştık, fitne ve fesat girdabına sürüklendik, cehalet ve tefrika bataklığına saplandık, parçalandık, zayıfladık, eridik. İtiraf ediyoruz. Bizleri affeyle Allah’ım."

- "Denizlerimiz mülteci mezarlığına döndü"

Görmez, hacı adaylarının gözyaşlarına hakim olamadığı vakfe duasını şöyle sürdürdü:

‘’Bizim vatanımız bir hicret yurduna, denizlerimiz mülteci mezarlığına döndü. Zorbalıktan kaçarak şefkatimize sığınan, şiddetten kaçarak merhamet uman, savaştan kaçarak barışa koşan, hayatta kalabilmek için yardımımıza muhtaç olan muhacirlerin sen yardımcısı ol. Onları bağrına basan milletimize ve devletimize zeval verme. Bencillik kabuğunu kıran, kardeşlerine gönlünü açan, huzurunu ve ekmeğini paylaşan halkımızı kıyamete kadar her türlü şerden, afet ve beladan muhafaza eyle. İslam’ın ve insanlığın hayrına olan bütün işlerimizde devlet ve milletçe bizleri muvaffak eyle Allah’ım.

Dünyanın her neresinde olursa olsun ezilen, üzülen, horlanan, işkence gören, açlık, kıtlık ve sefalet çeken mazlumlara, biçarelere imdat eyle, himmetini, yardımını üzerlerinden esirgeme Allah’ım!  Bizlere de kardeşlerimizin halini anlayabilmeyi nasip eyle! Onların derdiyle hemhal olmayı, zulme uğramışların haklarına dikkat kesilmeyi, maddi ve manevi her türlü desteğimizi Senin rızandan başka karşılık beklemeksizin kardeşlerimize sunmayı nasip eyle Ya Rabbi.’’

- Aylan bebek

Hiç günah işlememiş, masum yavrularla Arafat’a geldiğini vurgulayan Görmez, "Açgözlüler yüzünden çocukların aç kalmadığı, Aylan bebeklerin minik bedenlerinin deniz kıyılarına vurmadığı bir dünyada yaşamayı, o dünyayı kurmayı bizlere lütfeyle Ya Rabbi" dedi.

- Mescid-i Aksa’yı postallarıyla çiğneyenler

Mescid-i Aksa’da yaşananlara da vurgu yapan Görmez, ‘’Müslümanların harim-i ismetini yok sayanları, Mescid-i Aksa’yı postallarıyla çiğneyen, ibadet edenleri dağıtan, küçücük çocukları tutuklayanları, iktidar ve kuvvetiyle, silah ve teknolojisiyle kan ve gözyaşı akıtanları sana havale ediyoruz. Tazecik yüreklere korku salan, anneleri gözyaşına boğan, babaları zindanlarda çürütenlere hak ettikleriyle muamele eyle Allah’ım! Alem-i İslam’ı bu zulümden Sen kurtar, bundan kurtuluşun yollarını bize göster Allah’ım’’ yakarışında bulundu.

Allah’tan dünyayı kana bulayan ve ateşe atan ırkçılık ve ayrımcılıktan, insanlığı aç ve yoksul bırakan sömürgecilikten, azgınlaşan ve şımaran iradelerden, hak-hukuk tanımayan zulüm ve haksızlıklardan muhafaza etmesini isteyen Görmez, ‘’Allah’ım! Bizleri, onların zulmüne ortak olan, mazlumların ahını alan, Firavun’a benzeyen cahil ve zalimlerden eyleme Ya Rabbi’’ yakarışında bulundu.

- ‘’Arafat’ta sana yalvaran diller’’

İslam coğrafyasında akan kan ve gözyaşlarının durmasını da dileyen Görmez, duasını şöyle tamamladı:

‘’Vakfe duasının kabulünü Yüce Kur’an’ın hürmetine, Kabe’nin hürmetine, Resulü’nün hürmetine, Arafat’ta sana yalvaran diller hürmetine İslam coğrafyasında akan kan ve gözyaşlarının durmasını, bütün kardeşlerimizin huzur ve güven içinde nice bayramlara ulaşmalarını Sen nasip eyle Allah’ım!

Hac farizasını ifa etmek üzere yola çıkan, ancak Arafat’a ulaşamadan vefat eden, hassaten vinç kazasında hayatlarını kaybeden kardeşlerimize de rahmetinle muamele eyle! Sen onların haclarını da yapılmış kabul eyle.

 Bizlere de haccımızın kalan menasikini, kazasız belasız, elemsiz kedersiz tamamlayarak yurdumuza, yuvamıza salimen ve ganimen kavuşmayı nasip eyle Allah’ım!

Hac ibadetinde görev alan bütün kardeşlerimizin işlerini asan eyle Allah’ım. Rızası yolunda hizmet edebilmeyi kendilerine nasip eyle Allah’ım.

Evimize döndükten sonra da yeni bir aşk, ihlas ve samimiyetle hayatımızı sürdürebilmeyi bizlere nasip ve müyesser eyle. Arafat’ta arınan yüreklerimizi tertemiz tutabilmeyi bizlere ihsan eyle. Bizlere hacı olmayı nasip ettiğin gibi ömür boyu hacı olarak kalmayı da nasip ve müyesser eyle Allah’ım! Katından indireceğin her türlü hayra öyle muhtacız ki! Bizi hayırsız, bereketsiz, yardımsız, inayetsiz bırakma Allah’ım.

Haccı sadece geçmişimi temizlemek değil geleceğimizi inşa etmek için bir vesile olarak görelim. Arafat’ı milat bilelim, bugünden önce ve bugünden sonra diye ömrümüze işaret koyalım. Bundan böyle yolumuzu ve yönümüzü şaşırtma! Kalplerimizi doğruluktan, haktan ve hakikatten ayırma Allah’ım!  Hata, kusur ve aşırılıklarımızdan dolayı Sen bizleri yakma Allah’ım! Bizleri nimetlerine şükreden, takdirine rıza gösteren, bela ve musibetlere sabreden, korktuklarından emin, umduklarına nail olan bahtiyar kullarından eyle Allah’ım.’’

- Müzdelife ve Mina

Arafat’taki milyonlarca hacı adayı, akşam vakti Müzdelife'ye hareket edecek. Burada da akşam ve yatsı namazlarını yatsının vaktinde (cem-i tehir) kılacak hacı adayları, haccın vaciplerinden Müzdelife vakfesini de yaptıktan sonra toplu halde Mina'ya geçekler.

   Milli Gazete

 

   manahaber.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden
   sorumlu değildir.

 

Paylaş :

Diğer Haberler
Ayasofya'da Gıyabî Cenaze Namazı Kılındı!..
Afgan Göçmen AbdülAziz, Teröristi Silahsız Olarak Durdurdu!..
Aileyi Kurtaralım!..
2019 Yılı Hac Kuraları Açıklandı
Her Yıl 3,3 Milyon Kişi Alkolden Ölüyor!..
Yemen'de İnsanlar Açlıktan Ölüyor!..
İrlandalı Sanatçı Sinead O'Connor, Müslüman Oldu
Sedanur'u Bulan Ekipten Yürek Dağlayan Sözler
Diyanet Aileleri Uyardı
Hicrî Yılbaşı Hayırlı Olsun
Direksiyon Başında Telefonu Bitireceğiz!
Kurban Bayramına Dair
İşte il il bayram namazı saatleri!
Allah’a “kurb”an olmak
700'den Fazla Kişi Müslüman Oldu...
Bayram Sevinç ve Neşedir...
İl İl Ramazan Bayramı Namazı Saatleri
Oruç Yeni Bir Varoluştur?
İlim, İrfan, Bilgi ve Hikmet Medeniyeti
Yaradılış, Diriliş ve Hesap
Soyağacı Sorgulama İçin?..
Almanya'da '14. Kur'an-ı Kerim Tilavet Yarışması'
İstanbul Nüfusuyla 129 Ülkeyi Geride Bıraktı!..
Dua İle Mesaiye Başlıyorlar!..
Tüm Yurtta Mevlit Kandili Coşkusu!..
Müftüye Nikah Yetkisi Yürürlüğe Girdi
Mevlid Kandili’nin Anlamı ve Ehemmiyeti
Mevlid Kandili'nin Adı Değişiyor!
Ahiret Olmasa Haklarını Kim Alacak?..
Arakanlı Annenin Dehşetli Dramı
BM'den Arakan'a Yardım Çağrısı
Diyanet İşleri Başkanı Belli Oldu!
Arakanlı Müslümanların Cesetlerini Yakıyorlar!..
2017 Kurban Bayramı Namaz Vakitleri
Arafat Coğrafyası Havadan Görüntülendi
  YAZARLAR
  GAZETE 1. SAYFALAR
  ÖNE ÇIKANLAR
  TARİHTE BUGÜN
22 Mart 1904
Dünyada ilk kez, ABD'de bir gazetede renkli fotoğraf yayımlandı. ...
22 Mart 1916
Paris Konferansı Türklere ve Yunanlılar'a mütareke önerisinde bulundu. ...
22 Mart 1968
Türkiye ile Bulgaristan arasındaki göç antlaşması imzalandı. ...
22 Mart 1983
Sabancı Holding'in 1982 yılık kârının 552 milyon lira olduğu ...
 
  SON DAKİKA
» Tarihî Harran Ulu Camii 8 Asır Sonra İbadete Açılıyor!..
» Siirt Fıstığı İçin Müthiş Tesis!..
» Ayasofya'da Gıyabî Cenaze Namazı Kılındı!..
» 31 yıllık Acı: Halepçe!..
» İslam'da Zekâtın Yeri ve Önemi!..
» Almanlar: Müslüman Başbakanı Tartışıyor
» Çamlıca Camii'nde İlk Ezan Okundu
» İmran Han: Keşmir Sorununu Çözen Nobel'e layıktır!..
» İstanbul Havalimanı’nda 16 Bin Kişiye İş Fırsatı!
» Çamlıca Camii'nde İlk Ezan Ne Zaman?
» İslam ve Müslümanlar Arasındaki Çelişki
» Kaza ve Kadere İmanın Mahiyeti
» Âhirete İnanmayanın Vay Haline
» Aileyi Kurtaralım!..
» Yemen'de 24.4 Milyon Kişi Aç!..
  PARA PİYASALARI
    Alış Satış
  USD % le>Sayfa G ntulenemed
  EUR % le>Sayfa Go untulenemed
  HAVA DURUMU
İstanbul /
Ankara /
İzmir /
  NAMAZ VAKİTLERİ
 
  GÜNÜN FOTOĞRAFI    Hepsini gör
  HARİTA

Haritayı Daha Büyük Görüntüle
  SON 24 SAAT
Copyright © 2008 - MANA HABER. Her Hakkı Saklıdır.  
manahaber.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.
Sitemizde yayınlanan yazı, resim, grafik, ses ve görüntüler, ancak izin alındıktan sonra, kaynak gösterilerek ve link verilerek yayımlanabilir.