timberland outlet polos lacoste mbt baratos nike roshe run ghd outlet hollister madrid nike outlet nike huarache joyas pandora Gafas ray ban ray ban baratas ralph lauren espa?a gafas oakley nike sb baratas new balance baratas nike free baratas boligrafos montblanc air jordan ireland new balance ireland

timberland outlet polos lacoste mbt baratos nike roshe run ghd outlet hollister madrid nike outlet nike huarache joyas pandora Gafas ray ban ray ban baratas ralph lauren espa?a gafas oakley nike sb baratas new balance baratas nike free baratas boligrafos montblanc air jordan ireland new balance ireland

17 Ekim 2018 Çarşamba
08:29
Düşünce   Önceki Haber     |     Sonraki Haber       |      ANA SAYFA
Hızlı Yazdır! Hızlı Yazdır        
Yazı boyutunu:    

Tarih/Saat: 1 Mayıs 2016 Pazar, 00:31:56

‘Mezhebe Mecburuz Bu Allah'ın Emridir!..’

İslam dünyasında büyük infial uyandıran ‘mezhepsizlik’ tartışmalarına bir tepki de Prof. Dr. Cevat Akşit Hocaefendi’den geldi.

Vahdet’e konuşan Akşit Hocaefendi, “Mezhep olmazsa olmaz. Kendi kanaatimize göre, mezhep yok dersek din yıkılır. Namaz, oruç, zekât, hac kalmaz. Bu tartışmalar, tamamen Müslümanlığı yıkmaya ve ortalığı karıştırmaya yöneliktir. Mezhebe girmeye mecburuz” dedi.

İslam âlemi üzerinde derin araştırmalar yapan oryantalistler edindikleri bilgiler ışığında İslam dininin özünü bozmak için farklı projeler üretiyor. Son dönemde revaç bulan yeni proje: Mezhepsiz İslam, mezhepsiz Müslüman. İtikadi olarak İslam’dan uzaklaşmış mezheplerin de Müslümanlık gibi sunulmasını öngören bu projeye tepki gösteren Cevat Akşit Hocaefendi, bu konudaki en büyük tehlikenin İran olduğunu söyledi. 

‘İRAN’DA ÇOK BÜYÜK SÜNNİ DÜŞMANLIĞI VAR’

En büyük tehlike İran. Yavuz Sultan Selim Çaldıran’da ortaya çıkmasaydı eğer, İranlılar gibi olacaktık. Birkaç kez gittim İran’a. İslam devleti falan hikâye. Ahlaksızlık diz boyu. Rüşvetsiz iş yok. Zina almış başını gidiyor. Bir tane ehlisünnet adamının kabir taşı yok. Çok büyük bir Sünni düşmanlığı var. Koyu Şiilik propagandası yapılıyor.

‘SAHABENİN HER BİRİ YETKİLİYDİ’

Mezhep olmazsa olmaz. Biz bunu eski medrese kökenli âlimlerimizden öğrendik. Çok yanlış kanaatler var. ‘Peygamber zamanında mezhep mi vardı?’ diye soruyorlar. Yoktu ama neden yoktu? Sahabenin her biri yetkiliydi. Peygamberimiz şöyle söylüyordu: ‘Ashabım yıldızlar gibidir, hangisine uyarsanız doğruyu bulursunuz’.

İlmi, irfanı yetkiyi Efendimiz’den almışlar, onun tarafından yetiştirilmişlerdi. Ama sahabeden sonra İslam âlemi genişledi. İran fethedildi, Azerbaycan fethedildi.  Atlas okyanusuna varıldı. Kuzey Afrika’ya gidildi. 

‘MEZHEBE MECBURUZ BU ALLAH’IN EMRİDİR’

İmam-ı Azam gibi 29 mübarek zat çıkmış doğrudan Kur’an’dan hüküm veren. Ama bunlardan 4 tanesi ayakta kalmış. İmam-ı Azam öyle güzel çözmüş ki. Muhteşem açıklama yapıyor. Öyle güzel gerekçelerle açıklamış. İmam-ı Şafii de öyle İmam-ı Malik de, İmam-ı Hanbeli de öyle. Bunların 4’ü kalmış. Şimdi mezhep şöyle oluşmuş; İmam-ı Azam’ın fikirlerini beğenenler kümelenmiş. Hanefi mezhebi denmiş. İmam-ı Azam’dan sonraki gelen âlimler onun prensibini ortaya koymuşlar. Mezhep mecburiyeti var. Çünkü Allah’ın emri böyle. Allah şöyle buyuruyor:  Bilmediğiniz zaman Ehli zikir âlimlere sorunuz. Allah’ın emri bu.

‘HADİS YOK DİYEMEZSİNİZ’

Mecburuz biz mezhebe girmeye. Mezhep yok dersek kendi kanaatimize göre, din yıkılır. Namaz kalmaz, oruç kalmaz. Hadisleri reddedenler de var. Hadisleri de reddederseniz din kalmaz. Allah “Namaz kılın” diyor Kur’an-ı Kerim’de, nasıl kılacağımızı tarif ediyor mu? Hadisi reddederseniz namaz kalkar. Zekâtın detayı var mı? O da yok. Hadisleri inkâr edersek, yok dersek, namaz da, zekât da, hac da kalkar.

‘İMAMLAR NAMAZ KILDIRMA MEMURU’

Başımdan geçen bir olayı anlatayım. Fransa’ya gittim. Vakit gelmişti camiye gittik. Caminin önü dolmuştu. Bir tek hoca yoktu. “Hoca nerede?” diye sordum. “Hoca son dakikada gelir” dediler. Çünkü imam ticaret yapıyormuş. Böyle hoca olmaması lazım. Yani kişinin içinde İslam ideali olması lazım. Bir memur gibi olmaması lazım. Peygamber Efendimiz “Cemaati camiden soğutan imam melundur” buyuruyor.  İmamlar maalesef namaz kıldırma memurluğu yapıyor. Hocanın içinde bir aşk olmayınca, cemaatin içinde nasıl olacak? 

‘KAZIN AYAĞI TÜRKİYE’DE DEĞİL’

 Şimdi maalesef bu saçmalıklar oluyor, mezhep ve hadisler olmazsa bütün ibadetler ortadan kalkar. Ortada din diye bir şey kalmaz. Durum iyiye gitmiyor. Bu çıkan dedikodular, tamamen Müslümanlığı yıkmaya ve ortalığı karıştırmaya yöneliktir. Bu arkadaşlar haindir demiyorum, fikir beyan ediyorlar ama kazın ayağı Türkiye’de değil. 

‘MEZHEPLER İSLAM’I KORUR’

 İmam-ı Azam ne diyor? “Sen daha güzelini bulabilirsen Kuran’dan bana tabi olman caiz değildir.” Kapıyı kapatmamış. İmam-ı Azam muhteşemdir. Mezhepler İslam’ı korur.  Mezhep demek içtihat demektir. 

‘İSLAM’I KUŞA DÖNDÜRECEKLER’

 Bizim bazı hocalar ‘hadis yok’ diyor. Hadis olmasa nasıl anlayacaksın Kur’an-ı Kerim’i? Kuşa döndürecekler İslam’ı. Bu da Batı oyunu, oryantalistlerin oyunu. Ama bizim hocalar meşhur olmak için yazıyorlar bunları. Çok yanlış,  Kur’an’a terstir. Batılılar bile bunlardan insaflı. 

‘DİYANET’TE HERKES DEDİKODU YAPIYORDU’

 Beni 3 defa Diyanet İşleri Başkanı yapmak istediler. Askerden yeni gelmiştim. Diyanet işleri başkanlığına gittim. Herkes dedikodu yapıyordu. Birbirlerinin aleyhinde konuşuyordu. İşlerinde yükselme hesapları vardı. Din adamı fedakâr olmalı. Allah rızası için bir şey yoktu. Tavan böyle olursa, taban nasıl olur? Din adamı ihlaslı çalışmalı, bilgili olmalıdır. Ben de bu durumdan hoşnut olmadım. Diyanet İşleri Başkanlığı görevini de kabul etmedim. (Mehmet Ali AY)

   gazetevahdet.com

 

   manahaber.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden
   sorumlu değildir.

 

Paylaş :

Diğer Haberler
Dinin Tarifi ve Mahiyeti
İslamda Hilmin Yeri ve Önemi
Kurban Hakkında Bilinmesi Gereken Bazı Hükümler
Arefe Gününün Fazileti Büyüktür
Din Nedir?
Müsamaha Medeniyeti...
Orucun Fayda ve Hikmetleri
Kadir Gecesi'nin Fazileti
BİRAZ EDEP YAHU
Mümin Her Zaman Tedbirli Olmalıdır
İman Hakkında Ne Biliyoruz?
Güler Yüzlü-Tatlı Sözlü Olabilmek
Mübarek Gün ve Gecelerin Fazileti
Büyük Zatların Huyu: TEENNİ
Birarada Yaşamanın Sigortası: İTİDAL
Tevhid'in Önemli Beş Delili!..
Kur’ân-ı Kerim En Büyük Mucizedir!..
Müslümanın İçi de Dışı da Temizdir!..
Kıyametin Küçük Alametleri
Din Nedir Bilir misin?
İnsanın Yaradılış Gayesi?..
Müminin Alamet-i Farikası!
Kuran-ı Kerim En Büyük Bir Mucizedir
Avrupa’nın Kürdistanları!
Müminin Yitik Malı: HİKMET
Müsamaha Medeniyeti
Müslüman Şahsiyetin Çok Önemli Bir Vasfı!..
Hazret-i Nuh'un Islah Faaliyetlerinden Dersler Çıkarabilmek
Kurban Bayramının Önemi
Kurbanın Dindeki Yeri
Neden Mütevazı Olmalıyız?
Misyonerlere Birkaç Soru!..
İnsanlık Peygamberlere Muhtaçtır
Kazâ ve Kader Nedir?..
Büyük Keşifleri Yapanların Ortak Özelliği
  YAZARLAR
  GAZETE 1. SAYFALAR
  ÖNE ÇIKANLAR
  TARİHTE BUGÜN
17 Ekim 1918
Yugoslavya Cumhuriyeti kuruldu. ...
17 Ekim 1919
Batı Trakya'daki İskeçe kasabası, Yunanlılar tarafından işgal edildi. ...
17 Ekim 1950
ilk Türk askeri birliği, Kore'ye ulaştı ve Pusan'da karaya ...
17 Ekim 1951
Türkiye'nin NATO'ya katılmasıyla ilgili protokol, Londra'da imzalandı. ...
 
  SON DAKİKA
» Avrupa’nın En Büyük Bilimsel İslam Kütüphanesi
» Yakın Geleceğin Gözde Meslekleri!..
» En Kıymetli Su: Zemzem
» Sultan Abdülhamid'in Statükosunu Çiğnemek İstiyorlar
» Bağırsaklarla İlgili Enteresan Tesbit
» Norveç'te İslam Hızla Yayılıyor
» Dinin Tarifi ve Mahiyeti
» Bu, Müslümanların İlme Verdiği Değeri Gösteriyor
» Sedanur'u Bulan Ekipten Yürek Dağlayan Sözler
» Ürdün'den Mısır ve Irak'a Ekonomik Çağrı!
» Diyanet Aileleri Uyardı
» İslamda Hilmin Yeri ve Önemi
» Harput Kalesinden Çıkanlar Şaşırttı
» Hicrî Yılbaşı Hayırlı Olsun
» Alan Kürdi'nin Halasından Çarpıcı Sözler
  PARA PİYASALARI
    Alış Satış
  USD % tle>Sayfa untuleneme
  EUR % tle>Sayfa G runtuleneme
  HAVA DURUMU
İstanbul 19 ° C./ 17 ° C.
Ankara 20 ° C./ 8 ° C.
İzmir 29 ° C./ 15 ° C.
  NAMAZ VAKİTLERİ
 
  GÜNÜN FOTOĞRAFI    Hepsini gör
  HARİTA

Haritayı Daha Büyük Görüntüle
  SON 24 SAAT
Copyright © 2008 - MANA HABER. Her Hakkı Saklıdır.  
manahaber.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.
Sitemizde yayınlanan yazı, resim, grafik, ses ve görüntüler, ancak izin alındıktan sonra, kaynak gösterilerek ve link verilerek yayımlanabilir.