timberland outlet polos lacoste mbt baratos nike roshe run ghd outlet hollister madrid nike outlet nike huarache joyas pandora Gafas ray ban ray ban baratas ralph lauren espa?a gafas oakley nike sb baratas new balance baratas nike free baratas boligrafos montblanc air jordan ireland new balance ireland

timberland outlet polos lacoste mbt baratos nike roshe run ghd outlet hollister madrid nike outlet nike huarache joyas pandora Gafas ray ban ray ban baratas ralph lauren espa?a gafas oakley nike sb baratas new balance baratas nike free baratas boligrafos montblanc air jordan ireland new balance ireland

15 Kasım 2018 Perşembe
18:37
Dünya   Önceki Haber     |     Sonraki Haber       |      ANA SAYFA
Hızlı Yazdır! Hızlı Yazdır        
Yazı boyutunu:    

Tarih/Saat: 10 Ocak 2017 Salı, 14:14:41

BAE: Kadınlara En Fazla Saygı Gösterilen Birinci Ülke!

Euronews muhabiri Rita Del Prete, Al Qubaisi ile Birleşik Arap Emirlikleri’nde kadın erkek ayrımcılığı konularına değindi:

Mogherini ile ilk defa Brüksel’de, terör saldırısının hemen ardından bir araya geldiniz. O günleri nasıl hatırlıyorsunuz?

Amal Al Qubaisi “Güvenlik anlamında ortalık sakinleşene kadar oraya gitmemem gerektiği konusunda tavsiyeler vardı, ve ayrıca toplumsal yaralar da yeniydi. Ve sen bir Müslüman lider olarak doğru yerde görülmeyebilirsin. Ancak ben gitmek için ısrarlıydım çünkü dayanışma açısından en iyi zaman olduğunu düşündüm. İkinci olarak taziye sunmak ve en önemlisi bizi ayırmak, sarsmak isteyenlerin başarılı olamayacaklarını kanıtlamak istedim.”

BAE ve AB ortak bir anlayışa vardı. Ne üzerinde anlaştınız?

“Ortadoğu’daki bölgemizin durumunu tartıştık ve ben de maalesef aşırılık ve terörizmin İslam ile bağlantılı olarak gösterilmesine karşı ne kadar üzüntü duyduğumuzu açık bir şekilde ortaya koydum. Bütün bu yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırabiliriz. İslam’ın bizden çalındığını, rehin alındığını düşünüyoruz.

Eğer bunu yapmalarına izin verirsek, eğer bütün bunların arkasında İslam olduğuna inanır ve Müslümanlar kötüdür dersek, bu onlar için büyük bir başarı olur. Yani gündemlerimiz aynı. Terörizme karşı aynı savaşı veriyoruz. Biz ayrıca gençleri ve çocukları kullanan, aşırılık ihraç eden, ülkelerinde terörizm yaratan ideologlara karşı da bağışıklık yaratmalıyız. Bunu da birlikte inşa etmeliyiz.

Bütün bunları tartıştık ve bu pozisyonda Müslüman bir kadın olarak, bu yanlış anlamaları önlemek için iyi bir örnek olduğumu düşündü. Yani bildiğiniz gibi bizim dinimiz barış anlamına gelir bu nedenle olanlara karşıyız. Hoşgörüsüzlüğe karşı sıfır tolerans göstermeliyiz.”

İslam Devleti adı altında teröristler Avrupa’da ve başka yerlerde de, Müslümanlar hakkında kötü bir imajın oluşmasına neden oldu. Sizce Birleşik Arap Emirliği bu duruma nasıl engel olabilir?

“Yurt dışında buna karşı savaşmak için daha güçlü ve kaliteli bir iletişime ihtiyaç var. Birlik olmak gerek, insanların anlamalarına yardımcı olmak ve maalesef hataya sürükleyen kalıplaşmış fikirlere karşı mücadele etmek gerek. Masum kurbanlar dünyanın her yerinde. Daha fazla bir araya gelmek gerek. Tüm bunların yanı sıra insanları bir araya getiren kültürel faaliyetlerin sayılarını arttırmak lazım ki insanlar birbirlerinin kültürlerini anlayabilsin.

Beni şahsi olarak tanıyorsanız, ailemi tanıyorsanız, beni bilirsiniz ve kötülük yapamayacağımı da bilirsiniz, bu şekilde arkadaş da olabiliriz. Sizin çocuklarınız ve benimkiler arkadaş olabiliyorsalar, onları kimse bir birine düşman edemez. Onları bu şekilde koruyabiliriz.”

İnsani yardımların haricinde Birleşik Arap Emirlikleri’nin Suriye savaşını durdurmak için elinden gelen başka bir şey var mı?

“Siyasi çözümün tek çözüm olduğunu düşünüyoruz… Suriye’nın toprak bütünlüğü de korunmalı. Bu savaşın en büyük mağdurları olan çocuklar için umutlar da korunmalı. Bölgemizde ve tüm dünyada bu çocuklar için daha iyi bir gelecek hazırlanması öncelikli konularımız arasında yer almalı.”

50 kadın parlamento başkanları arasında düzenlenen ilk zirve geçtiğimiz günlerde yapıldı. Bir anlaşmaya varıldı mı?

“Dünyada 50’den daha fazla kadın parlamento başkanı bulunuyor. Bizler dünya genelinde parlamentoların yüzde 25’ini temsil ediyoruz. Bu bir güç. Ama sadece bu değil. Kadın olarak halkımızı daha mutlu kılmak ve güvenliğini arttırmak için çok daha fazla iyilik getirme çabası içerisindeyiz.”

Gelecek için ne yapıyorsunuz?

“Sevgili Rita, geleceğin bizi şekillendirmesini beklemiyoruz, geleceği değiştirmek için çalışıyoruz. Zira gelecekte hem iyilik hem de kötülük olacak. Gelecek pembe değil. Gelecek sadece iyiliklerden de ibaret değil. Gelecek bugünden çok daha fazla sınavla karşımıza çıkacak.”

Ülkenizdeki medya organlarında Amal Al Qubaisi’nin tarih yazdığı söyleniyor. İş hayatınızın ilk başarısı ne oldu?

“Seçimlere katılmak ve kazanan ilk ve tek kadın olmak. Ben ülkem için tarih yazdım, kendim için değil. Sadece 10 yıl aradan sonra parlamento başkanı olmak gurur duyacağımız güzel bir başarı. Zira dünya genelinde bir çok ülkede kadınların oy kullanma hakkına dahi sahip olmaları uzun bir süre aldı. Seçimlere katılabilmeleri, parlamento başkanı olabilmeleri için uzun yıllar beklemek gerekti. Birleşik Arap Emirlikleri’nde tüm beklentileri karşıladık.”
Kadınların toplumdaki rolünü arttırmak için neler yapıyorsunuz?

“Bizim özelliğimiz şu an geldiğimiz duruma aşama aşama doğal olarak gelmiş olmamız. Bu aşamaya saygınlık kazanarak geldik. Bu nedenle, uluslararası göstergelerin de ortaya koyduğu gibi Birleşik Arap Emirlikleri kadınlara en fazla saygı gösteren ülkelerin başında geliyor. Arap dünyasında da kadın erkek arasındaki eşitsiliğin azaltılması ve kadın hakları ve özgürlükleri konularında ilk sırada yer alıyoruz.”

Yani cinsiyet ayrımı olmadığını söylüyorsunuz?

“Hayır kadın erkek arasında bir ayrımcılık yok. Şu an ki amacımız diğer ülkelerin de bunu başarabilmesi ve şu an bulunduğumuz konuma gelebilmeleri için onlara nasıl yardımcı olabileceğimiz.”

Dünya genelinde mi demek istiyorsunuz?

“Dünya da evet, özellikle de çevre ülkelerde. Hem parlamenter diplomasi yoluyla hem de kamuoyunda ortak bir düşünce yaratarak. Medya, iletişim halinde çalışmaya devam etmemiz gereken stratejik ortağımız. Medya adil olmalı, doğru bir imaj yansıtmalı. Bu nedenle kanalınız Euronews’e ayrı bir saygı duyuyorum. “

   tr.euronews.com

 

   manahaber.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden
   sorumlu değildir.

 

Paylaş :

Diğer Haberler
Alan Kürdi'nin Halasından Çarpıcı Sözler
Çinden Hacılara Skandal Uygulama!
Hac Sloganı: Dünya Kraliyetin Kalbinde
Katarlı Müslümanlara Hac ve Umre Engeli
Çavuşoğlu: Kudüs'e Askeri Güç Gidecek!..
Dinmeyen Yara: Kudüs
BM'den Arakan için 'soykırım' tanımı
Arap Birliği'nden flaş 'Kudüs' hamlesi!
"Filistin Devleti Sina'da Kurulsun" Teklifine Tepki!..
Yunanistan Lozan'ı Deldi!..
Lübnan Başbakanı Saad El- Hariri İstifa Etti
700 Muhacirin Kaldığı Bölge Su Altında Kaldı
Müslümanlara Yapılan Baskı ve Şiddet Kabul Edilemez
Arakan'ın Asıl Mağduru Onlar
Bremen Fatih Camii'ne Çirkin Saldırı!..
Kolombiya'nın 52 Yıllık Savaşı Bitti
Suudi Arabistan'dan Hac Açıklaması
Körfez Krizi Siyonist Projeye Hizmet Ediyor
Kutsal Topraklarda Terör Operasyonu
'Türkiye İslam Ülkelerine Barış Getirmeli'
Londra'da Teravihten Çıkan Müslümanlara Saldırı Düzenlendi!..
Hamas ve Karadavi Nasıl Terörist Olabilir!
Trump’tan Katar İçin Arabuluculuk Önerisi
Londra'da İslamofobik Nefret Suçlarında Artış!
Katar Krizinin Perde Arkası!..
Slovenya Camisinin Dikkat Çeken Mimarisi
250 bin Müslüman Mescid-i Aksa'da Namaza Durdu
Trump, Kudüs'ten Geri Adım Attı!..
O Ülkede İslam'a Savaş Açtılar!..
Trump, Suudi Arabistan’da
Vietnam En Büyük Camisine Kavuştu
Mülteci Fonları Mafya'ya Aktı!..
Okula Füze Saldırısı: 81 Ölü!..
7 Soruda Hamas'ın Hamlesi?..
Filistin'i Tanımayı Ciddiyetle Düşünmeli!..
  YAZARLAR
  GAZETE 1. SAYFALAR
  ÖNE ÇIKANLAR
  TARİHTE BUGÜN
15 Kasım 1967
Kıbrıs'ta Rum'lar, Türk köylerine saldırmaya başladı. ...
15 Kasım 1979
Haydarpaşa'da, Yunan şilebi ile çarpışan Romen tankeri infilak ...
15 Kasım 1980
Halkbilimci ve dinler tarihi araştırmacısı Sedat Veyis Örnek öldü. ...
15 Kasım 1983
Kıbrıs Türk Halkı, "self-determinasyon" hakkını kullandı. ...
 
  SON DAKİKA
» İslâm Bilimle Asla Çatışmaz!..
» Kıyamet Alametleri Tek Tek Çıkıyor!
» Güzel Gören Güzel Düşünür
» Kafaya Bak! "Öğrenciler Namazın Nasıl Kılındığını Görmesin!"
» Avrupa’nın En Büyük Bilimsel İslam Kütüphanesi
» Yakın Geleceğin Gözde Meslekleri!..
» En Kıymetli Su: Zemzem
» Sultan Abdülhamid'in Statükosunu Çiğnemek İstiyorlar
» Bağırsaklarla İlgili Enteresan Tesbit
» Norveç'te İslam Hızla Yayılıyor
» Dinin Tarifi ve Mahiyeti
» Bu, Müslümanların İlme Verdiği Değeri Gösteriyor
» Sedanur'u Bulan Ekipten Yürek Dağlayan Sözler
» Ürdün'den Mısır ve Irak'a Ekonomik Çağrı!
» Diyanet Aileleri Uyardı
  PARA PİYASALARI
    Alış Satış
  USD % tle>Sayfa untuleneme
  EUR % tle>Sayfa G runtuleneme
  HAVA DURUMU
İstanbul 11 ° C./ 9 ° C.
Ankara 6 ° C./ -6 ° C.
İzmir 20 ° C./ 4 ° C.
  NAMAZ VAKİTLERİ
 
  GÜNÜN FOTOĞRAFI    Hepsini gör
  HARİTA

Haritayı Daha Büyük Görüntüle
  SON 24 SAAT
Copyright © 2008 - MANA HABER. Her Hakkı Saklıdır.  
manahaber.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.
Sitemizde yayınlanan yazı, resim, grafik, ses ve görüntüler, ancak izin alındıktan sonra, kaynak gösterilerek ve link verilerek yayımlanabilir.