timberland outlet polos lacoste mbt baratos nike roshe run ghd outlet hollister madrid nike outlet nike huarache joyas pandora Gafas ray ban ray ban baratas ralph lauren espa?a gafas oakley nike sb baratas new balance baratas nike free baratas boligrafos montblanc air jordan ireland new balance ireland

timberland outlet polos lacoste mbt baratos nike roshe run ghd outlet hollister madrid nike outlet nike huarache joyas pandora Gafas ray ban ray ban baratas ralph lauren espa?a gafas oakley nike sb baratas new balance baratas nike free baratas boligrafos montblanc air jordan ireland new balance ireland

13 Kasım 2018 Salı
06:00
Politika   Önceki Haber     |     Sonraki Haber       |      ANA SAYFA
Hızlı Yazdır! Hızlı Yazdır        
Yazı boyutunu:    

Tarih/Saat: 17 Haziran 2017 Cumartesi, 17:45:08

İslam’ı Doğru Temsil Ediyor muyuz?

Bismillahirrahmanirrahim; Ramazan ayı gireli 10’dan fazla farklı camide namaz kılma imkânı buldum.

Bunlar, daha önce de durumlarını bildiğim camiler. Genel görüntü, camilerde önemli ölçüde cemaat azalması var. Oruç tutma konusunda da aynı oranda düşme. Ramazan boyunca ciddi bir sıcaklık görülmemesine rağmen, bu düşüşü neye bağlamak gerekir, dersiniz?

Görüntüye bakılırsa, 15 senedir imam hatiplilerin ve dindarların ağırlıkta olduğu bir hükümet var. Devlet kademelerine bugüne kadar, bu yoğunlukta dindarın görev yaptığı bir dönem görülmedi. Diyanet personeli 150 bine yaklaştı. İmam hatiplerin sayısı arttı. İlahiyat fakültelerinin sayısı 100’ü geçti. Her okulda din dersi öğretmeni var. Kur’an, Temel Dini Bilgiler, Peygamberimizin Hayatı gibi seçmeli dersler konuldu. Buna rağmen, İslami yaşantıdaki düşüklük düşündürücü değil mi?
 
Ramazan’ın ilk teravihi öncesi Diyanet İşleri Başkanımız Mehmet Görmez, TV 5’teki röportajında mütevazılık gösterdi: “Tefessüh etmiş ahlak, bizim hizmet kusurumuzdur. İyi örnek olamamışız, iyi anlatamamışız demektir.” (26. 5. 2017)
 
Özellikle Diyanet mensubu, imam hatipli, ilahiyatçı, dindarlığıyla temayüz etmiş insanlar Görmez Hoca’nın vurguladığı “hizmet kusuru” sözü üzerinde ciddi bir muhasebe yapmalılar. Eksikliğin nerede olduğu görülmeli. Bu, Ramazan muhasebesi de olsun! 
Âcizane olarak, İslam’ın temsilinde yetersizlik görüyorum. İslam’ı anlatanlar, topluma örnek olabiliyorlar mı? Ramazan buluşmaları ve eğlenceli programlarda konuşan hocaların bulunduğu yer ve üslup Allah Resulü’nün (sav) yaşadığı Müslümanlıkla örtüşüyor mu?
 
HOCA YETİŞTİRME PROJESİ
VAİZLERİMİZİN genellikle belirli konuları anlatmaları, farklılık isteyen cemaati tatmin etmiyor. Adalet, israf, cihat, kul hakkı, tesettür, faiz, zina, ana baba hakkı, akrabalık ve komşuluk ilişkileri gibi hayatın içindeki konular az konuşuluyor; bazıları da teğet geçiliyor.
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, 2011’de “Vaaz ve Vaizlik Sempozyumu”nda anlatmıştı: “Vaazlarda gönül dilini kaybettik. Genç kuşaklara ulaşabilecek bir dil ve üslup anlayışını oluşturmak zorundayız. Vaazlarımızda İslam’ın en önemli konularını anlatma problemi yaşıyoruz.”
 
Her işte yetişmiş insan unsuru önemli. İslam’ın temsilini gerektiren alanlarda hizmet görenler ehliyet, liyakat, samimiyet, İslami sadakat sahibi olmalı. DİB’in toplum psikolojisini bilen müftüler, hocalar, vaizler yetiştirme projesi olmalı. Mihrap, minber, kürsü gibi kutsi mekânlarda ibadete öncülük amacıyla hizmet görmenin manevi sorumluluğu büyük. Bu görevdekiler, çocukluğundan beri İslami yaşantısıyla tanınmış güzel ahlak sahibi kişilerden seçilmeli. Çünkü camiler ibadet mekanları.
 
Bazı güzel projeler görüyoruz. “Cami sadece namaz kılma yeri değil” diyen İstanbul İl Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz, camileri 7 gruba ayırarak, gençlerin, çocukların, kadınların, yaşlıların oturup kalkabilecekleri yerler haline getireceklerini anlattı: “Camilerimiz apartmanlarda bunalan insanlarımızın eşiyle, çocuklarıyla birlikte gittiği, orada her birine farklı imkânlar sunulan mekânlar haline dönüşecek. Asrı Saadet’te olduğu gibi…” (14. 5. 2017) Projenin uygulamasını merakla bekliyoruz.
 
MANEVİ İKLİM KORUNMALI
MÜSLÜMAN ülkemizde İslami hizmet için çalışan bunca kuruma, medyaya sahibiz. Buna rağmen, dinden uzak milyonların bulunması düşündürücü. Onların, İslam’ı doğru temsil edebilen insanlar eliyle İslami hayatı tanıyacaklarını düşünüyorum. Ruhsuz, samimiyetsiz kişiler gönül dünyamızı etkileyemiyor.
 
Muhterem Görmez, 2016 Hac ve Umre Değerlendirme Toplantısı’nda şöyle demişti: “Hac ve umrede en büyük eksikliğimiz ruh eksikliğidir. Bedenimiz güzelleşiyor; yani uçaklar, oteller, çadırlar, klimalar, organizasyonlar güzelleşiyor, ama ruh azalıyor.”
Görmez Hocamızın hac ve umre için söz konusu ettiği “ruh eksikliği” bütün ibadetlerimiz için de geçerli. Biz, İslam’daki ruhu, özü kaybettik. Yani, insana asıl manevi huzur ve zevk kazandıran cevheri. İbadetler şekil ve ruhuyla birlikte yapılır.
 
Şuur eksikliğimiz var! Yaptığımız işin kutsiyetini anlamak, hissetmek, içselleştirmek gerek.  Allah, verdiği nimetlerin şükrünü ödememizi ister. İslam’ı öğrenenler bildiklerini yaşamalı; insanlara faydalandırmaya çalışmalı. Allah Resulü (sav), “İlmin zekâtı, onu bilmeyene öğretmektir” buyurur. Fıkıh kitapları, “İlmin zekâtını ödemek, malın zekâtını ödemekten önceliklidir” hükmüne yer verir. Hesap günü, bildiğimizle amel edip etmediğimizin hesabını vermedikçe Allah’ın huzurundan ayrılamayacağız.
 
Âlimlerin dünyevileşmesi tehlikeli. İnsanlara dünyaya dalmak konusunda kötü örnek olurlar. Efendimiz (sav), “Dünya sevgisi her hatanın başıdır” buyurur. İslam en orijinal özelliğimiz. İslamsız hayatın ne anlamı olur? İslam’ın yaşanması konusunda hepimize görevler düşüyor. Hocalarımız “din görevlisi”yse, diğer Müslümanlar da “din gönüllüsü” olacaklar. İlk şartsa, İslam’ın doğru temsili!- Şakir Tarım

   milligazete.com.tr

 

   manahaber.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden
   sorumlu değildir.

 

Paylaş :

Diğer Haberler
ABD'nin Türkiye'den 6 Talebi Varmış
Bakandan: Bayramda Yola Çıkacaklara Önemli Uyarı
Yalanların En Büyük Panzehiri Hakikatlerdir
Uluslararası Medeniyet Şurası
Müftünün Nikah Kıyması Laikliğe Aykırı İse...
Koalisyon Suriye'de 2286 Sivil Öldürdü
İslam Ülkeleri Liderlerine Arakan Çağrısı!..
Kılıçdaroğlu'nun İlginç Bayram Mesajı
İtikat Aynı Zamanda Milli Güvenlik Meselesidir
Müftülerin Nikah Kıyması Hukuk Devletinin Gereğidir
1 Milyar 700 Milyon Müslümanla Biriz!..
İslam Birleşmiş Milletleri Ne Zaman Kurulacak?
Katar Sana Söylüyorum, Türkiye Sen dinle!
Kürtler Bağımsızlık ve Tanınma İstiyor, ya Biz?
"Kudüs Tüm Müslümanların Namusudur!..”
Abdullah Gül Sessizliğini Bozdu!
İlahiyat Fakülteleri Medreserin Bilgi Birikimine Ulaşamadı!..
"Ortadoğu'da Bir Kürt Sratejimiz Olmalı!.."
"Zalimlere Karşı Sesimizi Yükseltmeye Devam Edeceğiz!.."
Analiz: 'Evet'e Kürt Seçmen Katkısı!..
İslam Dünyasında 'Evet' Sevinci!
"Batı, İslam Korkusu Hastalığıyla Yüzleşmek Zorunda!.."
Kürtlerin Oy Tercihleri Ne Anlatıyor?..
Sonuçları Doğu-Güneydoğu Belirledi!..
"Erdoğan Bundan Sonra Ne Yapmalı?.."
Kürt Seçmenin Referandum Tercihi?
'İslam'a Karşı İslam Projesi Yürütülüyor!'
Batı, İstanbul’un Fethinden Dolayı Biz Affetmedi!..
Bölünmenin Kürt’e de Türk’e de Faydası Yok
Başbakan Yıldırım'dan İran'a Uyarı!
Camilere Ezan Yasağı Önerisi!..
"Ümmetin Âlimleri, Erdoğan'ın Yanındadır..."
Kürd Siyasetinde Alternatif Arayışı?
Ümmetin Birliği Kur'an'ı Anlamaktan Geçiyor!..
Barış Süreci İçin İslami Arabulucu
  YAZARLAR
  GAZETE 1. SAYFALAR
  ÖNE ÇIKANLAR
  TARİHTE BUGÜN
13 Kasım 1805
Napolyon Viyana'ya girdi. ...
13 Kasım 1885
Sırp-Bulgar Savaşı başladı. ...
13 Kasım 1918
İtilaf Devletleri donanmaları İstanbul önüne demir attı. ...
13 Kasım 1970
Savunma Bakanı General Hafız Esad, Suriye'de darbe yaptı. ...
 
  SON DAKİKA
» İslâm Bilimle Asla Çatışmaz!..
» Kıyamet Alametleri Tek Tek Çıkıyor!
» Güzel Gören Güzel Düşünür
» Kafaya Bak! "Öğrenciler Namazın Nasıl Kılındığını Görmesin!"
» Avrupa’nın En Büyük Bilimsel İslam Kütüphanesi
» Yakın Geleceğin Gözde Meslekleri!..
» En Kıymetli Su: Zemzem
» Sultan Abdülhamid'in Statükosunu Çiğnemek İstiyorlar
» Bağırsaklarla İlgili Enteresan Tesbit
» Norveç'te İslam Hızla Yayılıyor
» Dinin Tarifi ve Mahiyeti
» Bu, Müslümanların İlme Verdiği Değeri Gösteriyor
» Sedanur'u Bulan Ekipten Yürek Dağlayan Sözler
» Ürdün'den Mısır ve Irak'a Ekonomik Çağrı!
» Diyanet Aileleri Uyardı
  PARA PİYASALARI
    Alış Satış
  USD % tle>Sayfa untuleneme
  EUR % tle>Sayfa G runtuleneme
  HAVA DURUMU
İstanbul 15 ° C./ 11 ° C.
Ankara 7 ° C./ -7 ° C.
İzmir 21 ° C./ 4 ° C.
  NAMAZ VAKİTLERİ
 
  GÜNÜN FOTOĞRAFI    Hepsini gör
  HARİTA

Haritayı Daha Büyük Görüntüle
  SON 24 SAAT
Copyright © 2008 - MANA HABER. Her Hakkı Saklıdır.  
manahaber.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.
Sitemizde yayınlanan yazı, resim, grafik, ses ve görüntüler, ancak izin alındıktan sonra, kaynak gösterilerek ve link verilerek yayımlanabilir.