timberland outlet polos lacoste mbt baratos nike roshe run ghd outlet hollister madrid nike outlet nike huarache joyas pandora Gafas ray ban ray ban baratas ralph lauren espa?a gafas oakley nike sb baratas new balance baratas nike free baratas boligrafos montblanc air jordan ireland new balance ireland

timberland outlet polos lacoste mbt baratos nike roshe run ghd outlet hollister madrid nike outlet nike huarache joyas pandora Gafas ray ban ray ban baratas ralph lauren espa?a gafas oakley nike sb baratas new balance baratas nike free baratas boligrafos montblanc air jordan ireland new balance ireland

19 Kasım 2018 Pazartesi
10:24
Ekonomi   Önceki Haber     |     Sonraki Haber       |      ANA SAYFA
Hızlı Yazdır! Hızlı Yazdır        
Yazı boyutunu:    

Tarih/Saat: 1 Şubat 2014 Cumartesi, 09:09:25

Alevilerde Umre Sevinci

AK Parti Hükümeti’nin, ‘Alevi Açılımı’ kapsamında Alevi dedelerini umreye götürmesi, söz konusu camiada memnuniyetle karşılandı. Devletin, Alevilere sahip çıkmasına çok sevindiklerini belirten Alevi STK temsilcileri, “Ziyaret edilecek yerler, hepimizin kutsal değerleridir. Alevilere değer verilmesi adına, devlet ile Alevilerin barışması ve dostluğun pekişmesi adına memnun edici bir etkinliktir” dediler.

AK Parti Hükümeti’nin, ‘Alevi Açılımı’ kapsamında Alevi dedelerini umreye götürmesi söz konusu camiada memnuniyetle karşılandı. Devletin, Alevilere sahip çıkmasına çok sevindiklerini belirten Alevi STK temsilcileri, “Ziyaret edilecek yerler, hepimizin kutsal değerleridir. Alevilere değer verilmesi adına, devlet ile Alevilerin barışması ve dostluğun pekişmesi adına memnun edici bir etkinliktir” ifadelerini kullandılar. 

“BU YERLER DE BİZİM KUTSALIMIZ”

“Bir kısım Aleviler; Kâbe’nin, haccın ve umrenin, Aleviler ile bir alakası olmadığını göstermeye çalışıyor. Ben bunlara ateist diyorum” diyen Evrensel Alevi Bektaşi Birliği Başkanı Av. Ali İhsan Şahin, “Kültür Bakanlığı’nın organize ettiği bu güzel gezi bu kesime de bir mesaj olsun. Ziyaret edilecek bu yerler de bizim kutsalımızdır. Bu geziyi çok iyi ve müspet buluyorum. Devlet ile Alevilerin barışması adına, Alevilere sahip çıkılması adına çok güzel bir etkinlik olduğunu düşünüyorum. İki taraf için de çok büyük yararları olacak bir çalışma olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı. 

“MEMNUNİYET VERİCİ BİR DURUM”

Alevi dedelerinin çoğunun bu kutsal yerleri ziyarete maddi gücünün yetmediğini ve devletin onları götürmesinin yerinde bir uygulama olduğunun altını çizen Dünya Ehli Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun ise, “Cumhuriyet döneminden bu yana Alevilere, inanç özgürlüğü konusunda birçok yasak getirildi. İslam inancının ve temel değerlerin öğrenilmesi için atılması gereken çok adımlar var. Öncelikle anayasal değişiklikle inanç özgürlüğü önündeki yasakların kalkması gerekmektedir. Bu bağlamda hükümetin, Aleviler için yaptığı çalışmalardan memnunuz. Son olarak Alevi dedelerin umreye götürülmesi, müşterek ortak kutsal değerlerimizin ziyaret ettirilmesi memnuniyet verici bir durumdur. Devlet ve Aleviler arasındaki; dostluğun, hoşgörünün ve sıcak temasların artması bizi de sevindirmektedir” diye konuştu. 

DOĞAN: DOĞRU BİR ADIM

Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan ise, “İlk kafilede 100 belki biraz daha fazla Alevi dedesinin, Bektaşi babasının beraberce hem Necef’i hem Kerbela’yı, ardından Mekke ve Medine’yi ziyaret etmeleri, bunun Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ve TÜRSAB işbirliğiyle, onların önderliğinde gerçekleşmesini gayet iyi ve doğru bir yaklaşım olarak karşıladık. Düşünün ki yüzyıllardır beraber yaşadığımız bu bölgede insanlar birbirlerini tanımıyorlar, gidip gelmiyorlar. Oysa önemli bir Alevi kitlesi var Türkiye’de. Irak’ta da Alevilerin çok saygı duydukları, sevdikleri, inançlarının önemli bir bölümünü oluşturan Hz. Ali, Hz. Hüseyin gibi İslam liderleri, düşünürleri, İslamiyet için hayatlarını vermiş insanlar var ve gidip ziyaret edemiyorlar, çeşitli nedenlerden dolayı” diye konuştu.

‘Herkese nasip olsun’

Alevi dedesi Celal Özer, “Arzuladığımız Kâbe Beytullah’a yüz süreceğimiz için çok mutluyuz. İnşallah bunun devamı da olur ve o kutsal topraklara tüm dedelerimiz yüz sürer. Muhammed Mustafa’nın aşkıyla bir araya gelen bütün mezhep gruplarıyla hiçbir ayrımız, gayrımız yok. ‘Eğer din İslamiyet ise, Peygamber Hz. Muhammed, velimiz Hz. Ali ise gerisi teferruattır’ diyorum. Devletimizle, milletimizle kaynaşmak ne hoş, herkese nasip olsun; ayrımız, gayrımız yoktur” dedi.

Tunceli Cemevi dedesi Ali Ekber Yurt, yaptığı açıklamada, bir süre önce böyle bir gezinin olduğunu, davet edildiğini fakat yoğun programı vesilesiyle katılamayacağını belirtti. Yurt, “Kutsal toprağa götürülmesi güzel bir uygulama ama kesinlikle bununla da sınırlı kalmasını istemiyorum” dedi.

Baba Mansur Ocağı dedelerinden Hüseyin Yıldız ise kendisinin de organizasyon için davet edildiğini ancak belirtilen tarihte yurtdışında olacağından katılamayacağını söyledi. Alevilerin hepsinin de kutsal toprakları görme arzusunun olduğunu belirten Yıldız, “İnşallah, (bundan da eminiz) bu nifak tohumları aramızdan kalkacaktır. Sevgi, barış, kardeşlik ve huzur içerisinde bütün İslam coğrafyası güzel bir muhabbetle zamanını geçirecektir” diye konuştu.  

   Yeni Akit

 

   manahaber.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden
   sorumlu değildir.

 

Paylaş :

Diğer Haberler
Ekmeğin Küflenmemesi İçin!..
Yakın Geleceğin Gözde Meslekleri!..
Turistin Yuttuğu 40 Bin Dolarlık Yüzük Çıkarıldı
Ürdün'den Mısır ve Irak'a Ekonomik Çağrı!
Merkez Bankasından Yıl Sonu Dolar Tahmini
Ali Karadaği'den TL Açıklaması
Bilin Bakalım 3. Havalimanının İsmi Ne Olacak?
Ramzan Bayramı'nda 11 Milyar Lira Ciro...
Türk Lirası Böyle Değer Kazanır!..
Cumhurbaşkanı: Ekonomide Her Kötülüğün Anası Faizdir
Çamlıca'daki Caminin Adı Bilin Ne Olacak?
2018 Hac Kuraları Çekildi
Faizsiz Üretim Hedef Alınıyor!..
Dünyanın En Zengin %1’i %50'ye Sahip
Yerli Otomobil Sakarya'da Üretilecek
Türkiye'nin En Yüksek Gölü Ziyaretçilerini Bekliyor...
Bu Tabiat parkı Diyarbakır’da
Ünlü Ekonomist Jim Rogers: Batı Medeniyeti Tamamen Çökecek!..
Buyurun Dünyanın İlk 'Yüzen Çiftliği!..'
İnsanlığı “bozan” 10 yemek!..
Çinli Mühendis Müslüman Olma Gerekçesini Açıkladı...
Türkiye Dünyanın Merkezi Olacak!..
980 Milyon İnsan Her Gece Aç Yatıyor!..
O Ekmekte Talebe Yetişemiyorlar!..
"AK Parti-Kürt İttifakı Türkiye'ye Kazandırır!.."
Emekliye Büyük Müjde!..
Rızkınızın Genişlemesi ve Bereketlenmesi İçin!..
Sur Tarihi Dokusuyla Yeniden Buluşuyor!..
Evleneceğin Kişinin Özelliklerini Bilmelisin!..
GDO, Sofraların Tadını Kaçırdı!
İstanbul Bal ve Arı Ürünleri Fuarı açıldı
Taksim Camii İnşaatı Başlıyor
Dolar Çok Fena Düşecek!
Günde Kaç Ekmek İsraf Ediliyor Biliyor musunuz?
İslam Ekonomisi Hakkında Ne Kadar Bilgimiz Var?..
  YAZARLAR
  GAZETE 1. SAYFALAR
  ÖNE ÇIKANLAR
  TARİHTE BUGÜN
19 Kasım 1900
İngiltere'de, seçme ve seçilme hakkını isteyen 119 kadın tutuklandı. ...
19 Kasım 1977
Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, İsrail'i ziyaret eden ilk ...
19 Kasım 1984
BM görevlisi Enver Ergun, Viyana'da Ermeniler tarafından öldürüldü. ...
19 Kasım 1985
ABD Başkanı R. Reagan ile SSCB lideri M. Gorbaçov, ...
 
  SON DAKİKA
» Tefvizname
» Müslümanın Karakteristik Bir Vasfı: Hilim
» Sünnet'siz Bir Kur'an Düşünülemez!..
» İslâm Bilimle Asla Çatışmaz!..
» Kıyamet Alametleri Tek Tek Çıkıyor!
» Güzel Gören Güzel Düşünür
» Kafaya Bak! "Öğrenciler Namazın Nasıl Kılındığını Görmesin!"
» Avrupa’nın En Büyük Bilimsel İslam Kütüphanesi
» Yakın Geleceğin Gözde Meslekleri!..
» En Kıymetli Su: Zemzem
» Sultan Abdülhamid'in Statükosunu Çiğnemek İstiyorlar
» Bağırsaklarla İlgili Enteresan Tesbit
» Norveç'te İslam Hızla Yayılıyor
» Dinin Tarifi ve Mahiyeti
» Bu, Müslümanların İlme Verdiği Değeri Gösteriyor
  PARA PİYASALARI
    Alış Satış
  USD % tle>Sayfa untuleneme
  EUR % tle>Sayfa G runtuleneme
  HAVA DURUMU
İstanbul 19 ° C./ 12 ° C.
Ankara 11 ° C./ 2 ° C.
İzmir 20 ° C./ 12 ° C.
  NAMAZ VAKİTLERİ
 
  GÜNÜN FOTOĞRAFI    Hepsini gör
  HARİTA

Haritayı Daha Büyük Görüntüle
  SON 24 SAAT
Copyright © 2008 - MANA HABER. Her Hakkı Saklıdır.  
manahaber.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.
Sitemizde yayınlanan yazı, resim, grafik, ses ve görüntüler, ancak izin alındıktan sonra, kaynak gösterilerek ve link verilerek yayımlanabilir.