timberland outlet polos lacoste mbt baratos nike roshe run ghd outlet hollister madrid nike outlet nike huarache joyas pandora Gafas ray ban ray ban baratas ralph lauren espa?a gafas oakley nike sb baratas new balance baratas nike free baratas boligrafos montblanc air jordan ireland new balance ireland

timberland outlet polos lacoste mbt baratos nike roshe run ghd outlet hollister madrid nike outlet nike huarache joyas pandora Gafas ray ban ray ban baratas ralph lauren espa?a gafas oakley nike sb baratas new balance baratas nike free baratas boligrafos montblanc air jordan ireland new balance ireland

18 Şubat 2019 Pazartesi
05:26
Ekonomi   Önceki Haber     |     Sonraki Haber       |      ANA SAYFA
Hızlı Yazdır! Hızlı Yazdır        
Yazı boyutunu:    

Tarih/Saat: 25 Aralık 2014 Perşembe, 09:34:29

Paralar Ulaştı inşaat Yükseliyor

17 Aralık komplosunda Halk Bank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın evinde bulunan ve ‘rüşvet parası’ olarak lanse edilmeye çalışılan bağış paralarıyla şimdi Üsküp’te okul yapılıyor. Balkan Üniversitesi’nin yarım kalan inşaatı, paraların yerine ulaşmasıyla birlikte kaldığı yerden devam ediyor

17Aralık darbe girişimiyle Halk Bank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın evinde bulunan ve el konulan Üsküp Eğitim ve Kültür Vakfı’na ait para iade edildi. Balkan Üniversitesi’nin inşası için toplanan yardım parası yerine ulaştı, üniversitenin inşaatı hızla yükselmeye başladı. Paralel yapı, Balkanlar’da kendisine rakip gördüğü üniversiteyi akamete uğratmak için paranın bağış olduğunu bile bile operasyon yapmış ve 1 milyon avroya el koymuştu. ‘Rüşvet parası’ imiş gibi lanse edilmek istenen parayla şimdi Üsküp’te dev bir üniversite yükseliyor. 
SENEYE BİR BÖLÜMÜ HAZIR
Makedonya’nın başkenti Üsküp’te yapımı devam eden Uluslararası Balkan Üniversitesi, iki etaptan oluşuyor. Rektörlük binası ve A-B Bloklarını içeren ilk etabın 2015-2016 sezonuna yetişmesiyle birlikte üniversite yaklaşık 3 bin öğrenciye hitap edecek. İkinci etap kapsamında yeralan C ve D Blokları ile sosyal, kültürel binaların en geç 2018 yılında tamamlanması planlanıyor. 
EN İYİ ÜNİVERSİTE 
Üsküp Eğitim ve Kültür Vakfı 2006 yılında Makedonya Üsküp merkezli olarak, Türkiye ve Makedonya’dan bir grup hayırsever tarafından, Türkiye- Makedonya Kültürünü yaşatmak ve geliştirmek amacı ile kuruldu. Eğitim kalitesi açısından üniversite 2012 yılında Şanghay kriterlerine göre Makedonyanın en iyi özel üniversitesi seçildi. Şuan eğitim gören 5 fakültede 692 lisans, 16 yüksek lisans olmak üzere 708 öğrenci bulunuyor. Üniversitede üstün yetenekli 550 öğrenci burslu okuyor. Üniversitenin, gelecek eğitim ve öğretim yılında inşaatı devam eden binasında faaaliyete geçmesi bekleniyor. 3 bin kişilik kapasitesi olacak üniversitede 6 fakülte, 18 de bölüm bulunacak.
RAKİP Mİ GÖRDÜLER? 
Paralel yapı, Üsküp Eğitim ve Kültür Vakfı’nı kendine Balkanlar’da rakip görüyordu. 17 Aralık operasyonunda Süleyman Aslan’ın evinde bulunan paralar ile paralel yapı, kamuoyunda ‘yolsuzluk’ algısı oluşturmak istedi. Dinleme kayıtlarında bu paranın ‘bağış parası’ olduğu ve Balkan Üniversitesi için harcanacağı bilinmesine rağmen örgüt bunu gizleyerek saptırdı. Dönemin 17 Aralık savcıları, bağış parası olduğunu bilmelerine rağmen, ‘ayakkabı kutusu’ içindeki dövizi ‘rüşvet parası’ gibi lanse etmeye çalıştı. Üsküp Vakfı’nın 17 Aralık operasyonunda el konulan 1 Euro parası daha sonra asıl sahibine mahkeme kararıyla iade edildi. İstanbul 22. Sulh Ceza Mahkemesi’nin hükmüyle paranın iade edilmesi sonrası, yarım kalan Balkan Üniversitesi’nin inşaatı kaldığı yerden devam etmeye başladı.

Bağış parasını biliyorlardı

Üsküp Eğitim ve Kültür Vakfı Türkiye temsilciliği avukatı Ömer Faruk Hansu, Halk Bankası eski Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın evinde bulunan vakfa ait 1 milyon Euro yardım parasının iade edilmesini istemişti. Hansu dilekçesinde, “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen 17 Aralık operasyonu soruşturma dosyasında Süleyman Aslan’a müvekkil vakfın banka hesaplarına intikal ettirilmesi için teslim edilen nakit paradan müvekkil vakfa yapılan havaleler sonrasında bakiye kalan ve ayrıca isnad edilen suçla hiçbir ilgisi olmayan müvekkil vakfa ait el konulan 1 milyon avro bağış ve yardım mahiyetindeki paranın iade edilmesini” talep etmişti. 
Dilekçede, “Müvekkil vakfın Türkiye bankalarında işlem tarihinde hesaplarının bulunmaması sebebiyle bankacılık mevzuatı gereğince zorluklar yaşanıyordu. Bu nedenle Üsküp Eğitim ve Kültür Vakfı Temsilciliği adıyla Türkiye’ye kurulması için işlemler başlatılmış, gerekli yasal izinler alınmıştır. Türkiye temsilciliğinin kuruluş süreci 11.12.2013 tarihinde tamamlanarak Halk Bankası Salıpazarı Ticaret şubelerinde hesaplar açılmıştı” denildi. Paraların Süleyman Aslan’a teslimi ise dilekçede şöyle anlatıldı:
ASLAN’A TESLİM EDİLDİ
“Müvekkil vakıf adına bağış; İstanbul Milletvekili ve yönetim kurulu başkanı Hüseyin Bürge tarafından oğlu Cemil Bürge ve Murat Bayraktaroğlu vasıtasıyla Halk Bankası İstanbul / Ataşehir Genel Merkez binasında teslim edilmiştir. Soruşturma dosyasında ve Halk Bankası İstanbul Ataşehir Genel Merkez kameraları tarafından tespit edilmesine rağmen soruşturmayı yapan kolluk tarafından araştırma yapılmadığı gibi teknik takip sonucu elde edilen kamera kayıtları da telefon görüşmeleri belirtilen hususları doğruluyor.”

   Milli Gazete

 

   manahaber.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden
   sorumlu değildir.

 

Paylaş :

Diğer Haberler
Hac İçin Ön Kayıtlar Başladı!..
Helal Expo Fuarı Başlıyor
Zekât Sistemi Hakkıyla İşletilirse!...
Ekmeğin Küflenmemesi İçin!..
Yakın Geleceğin Gözde Meslekleri!..
Turistin Yuttuğu 40 Bin Dolarlık Yüzük Çıkarıldı
Ürdün'den Mısır ve Irak'a Ekonomik Çağrı!
Merkez Bankasından Yıl Sonu Dolar Tahmini
Ali Karadaği'den TL Açıklaması
Bilin Bakalım 3. Havalimanının İsmi Ne Olacak?
Ramzan Bayramı'nda 11 Milyar Lira Ciro...
Türk Lirası Böyle Değer Kazanır!..
Cumhurbaşkanı: Ekonomide Her Kötülüğün Anası Faizdir
Çamlıca'daki Caminin Adı Bilin Ne Olacak?
2018 Hac Kuraları Çekildi
Faizsiz Üretim Hedef Alınıyor!..
Dünyanın En Zengin %1’i %50'ye Sahip
Yerli Otomobil Sakarya'da Üretilecek
Türkiye'nin En Yüksek Gölü Ziyaretçilerini Bekliyor...
Bu Tabiat parkı Diyarbakır’da
Ünlü Ekonomist Jim Rogers: Batı Medeniyeti Tamamen Çökecek!..
Buyurun Dünyanın İlk 'Yüzen Çiftliği!..'
İnsanlığı “bozan” 10 yemek!..
Çinli Mühendis Müslüman Olma Gerekçesini Açıkladı...
Türkiye Dünyanın Merkezi Olacak!..
980 Milyon İnsan Her Gece Aç Yatıyor!..
O Ekmekte Talebe Yetişemiyorlar!..
"AK Parti-Kürt İttifakı Türkiye'ye Kazandırır!.."
Emekliye Büyük Müjde!..
Rızkınızın Genişlemesi ve Bereketlenmesi İçin!..
Sur Tarihi Dokusuyla Yeniden Buluşuyor!..
Evleneceğin Kişinin Özelliklerini Bilmelisin!..
GDO, Sofraların Tadını Kaçırdı!
İstanbul Bal ve Arı Ürünleri Fuarı açıldı
Taksim Camii İnşaatı Başlıyor
  YAZARLAR
  GAZETE 1. SAYFALAR
  ÖNE ÇIKANLAR
  TARİHTE BUGÜN
18 Şubat 1918
ABD, I. Dünya Savaşı'na girdi. ...
18 Şubat 1978
1978 yılı bütçesi, 264 milyar 814 milyon TL olarak ...
18 Şubat 1998
ABD ile Irak arasında başlayan ikinci Körfez krizi giderek ...
18 Şubat 2001
Çeçenistan'daki kara operasyonunda 2728 kişin öldü. ...
 
  SON DAKİKA
» Âhirete İnanmayanın Vay Haline
» Aileyi Kurtaralım!..
» Yemen'de 24.4 Milyon Kişi Aç!..
» Zikir, İmanı Tecdid Eder!..
» Mesuliyetimiz Büyük, Daha Çok Çalışmalıyız!..
» Rızkı Artıran, Ömrü Uzatan ve Hayatı Cennete Çeviren Bir İş!..
» 2019 Yılı Hac Kuraları Açıklandı
» 2018 Yılının En Önemli Bilim Haberleri
» Prof. Karatay: Glutenin Neden Olduğu 20 Hastalığı Açıkladı
» Karla İlgili 15 İlginç Gerçek!..
» Müslüman Şahsiyetin En Temel Özelliği: Halîm Olmak
» Diyanet'ten Kura-ı Kerim İle Alakalı Önemli Açıklama
» Kuran-ı Kerim En Büyük Mucizedir
» Belçika'da Yaşayan Türklerin Evlenme Sorunu
» 536 Senesi Neden Dünyanın En Kötü Yılıydı?
  PARA PİYASALARI
    Alış Satış
  USD % tle>Sayfa untuleneme
  EUR % tle>Sayfa G runtuleneme
  HAVA DURUMU
İstanbul 9 ° C./ 6 ° C.
Ankara 6 ° C./ -6 ° C.
İzmir 18 ° C./ 4 ° C.
  NAMAZ VAKİTLERİ
 
  GÜNÜN FOTOĞRAFI    Hepsini gör
  HARİTA

Haritayı Daha Büyük Görüntüle
  SON 24 SAAT
Copyright © 2008 - MANA HABER. Her Hakkı Saklıdır.  
manahaber.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.
Sitemizde yayınlanan yazı, resim, grafik, ses ve görüntüler, ancak izin alındıktan sonra, kaynak gösterilerek ve link verilerek yayımlanabilir.