timberland outlet polos lacoste mbt baratos nike roshe run ghd outlet hollister madrid nike outlet nike huarache joyas pandora Gafas ray ban ray ban baratas ralph lauren espa?a gafas oakley nike sb baratas new balance baratas nike free baratas boligrafos montblanc air jordan ireland new balance ireland

timberland outlet polos lacoste mbt baratos nike roshe run ghd outlet hollister madrid nike outlet nike huarache joyas pandora Gafas ray ban ray ban baratas ralph lauren espa?a gafas oakley nike sb baratas new balance baratas nike free baratas boligrafos montblanc air jordan ireland new balance ireland

11 Aralık 2017 Pazartesi
10:35
Güncel   Önceki Haber     |     Sonraki Haber       |      ANA SAYFA
Hızlı Yazdır! Hızlı Yazdır        
Yazı boyutunu:    

Tarih/Saat: 3 Temmuz 2016 Pazar, 00:43:57

İmanımız Var Şuurumuz Yok!..

Protokol camii olarak bilinen Kocatepe Camii’nin İmamı İsmail Coşar, Müslümanların içinde bulunduğu vahim durumu Vahdet’e anlattı. “İmanımız var, iman şuurumuz yok” diyen Coşar, “Müslümanların artık kalkıp deprem gibi bir silkelenmesi lazım” ifadesini kullandı.

Kocatepe Camii’nin imamı İsmail Coşar Müslümanların içine düştüğü duruma ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Günümüzde namazın maça tercih edildiğini söyleyen Coşar vahim tabloya dikkat çekti. Eski ramazanlarla şimdiki arasında fark var mı? İman ve inanç noktası nazarında bir problem yok. Ama sosyal bakımdan bir farklılık görülüyor. Şöyle ki, örneğin insanlar bize “Yardım verecek yer bulamıyoruz” diyor. Ne münasebet bulamıyoruz. Yani yardım ederken ince eleyip sık dokunuluyor. Burada bir şey var. Bir sakınca, bir sıkıntı var. Demek ki iman noktası nazarında iyi sınav veremiyoruz. Birbirimize itimat edemiyoruz. Birbirimize güvenemiyoruz. Oysa imanın gereği birbirimizden emin olmamız gerekiyor. Yani komşu komşudan emin olmadıkça gerçek manada Müslüman sayılmaz.

 AMELLER NİYETLERE GÖREDİR

Onun işi zor. Yardım verecek, ‘yok bunlar şöyle zengin, böyle zengin, dileniyorlar falan’ tamam İslam’da dilenmek yok ama ‘Allah için ver’ diyorsa verebilirsin, verebildiğin kadar. Ama bunu eleştirmeye hakkın yok ki. Verdiğin para nedir ki? Beş lira on liradır zaten. Biz verdiğimiz beş liranın peşine düşmeyeceğiz. Veriyorsak onu şurada kullanıyor, burada kullanır, onu eleştirme hakkımız yok. Ameller niyetlere göredir. Sen ne niyetle vermiş isen Allah seni o niyetle karşılayacaktır. Birinci problem insanlarımızın birbirleri arasında güven yok. Eskiden böyle bir şey yoktu. Fakirler hemen bulunur tespit edilir, yardım verilirdi.

 CAMİ CEMAATİNDE ÇOK AZALMA VAR

İnsanların camilere olan rağbeti nasıl? Cami cemaatinde eskiye nazaran artış mı var azalış mı? Hem vakit hem de teravih namazında camiye gelen cemaate baktığımız zaman eskiye göre azalma çok. Bugün camilerde istenilen bir doluluk yok. 20 sene evvel cemaat, camiye sığmıyordu. Şimdi teravihte bir saf iki saf var. Babası geliyor, oğlu gelmiyor. Eskiden ailece gelirlerdi. Mahfiller her taraf doluyordu. Öyle hocalar çıktı ki, ‘Dünyanın her tarafı mescittir’ diyor. ‘Sen nerede kılarsan kıl’ diyor. Caminin ehemmiyetini anlatmıyor.  Bu kelime güzel ama cemaat olmanın bir özelliği var. Bundan vazgeçiyorlar. Müslümanları camiden vazgeçiriyorlar. Cemaat olmanın özelliklerinden, nimetlerinden, hikmetlerinden vazgeçiyorlar.

KABE’Yİ BİLE GÖRSELLEŞTİRDİLER

Bu ilim adamları namazların beşten daha az olduğunu tartıştı. Tartıştılar da netice şudur demediler. Muallakta bıraktılar. Dünyada sadece İran üç vakit kılıyor. Bu ülkede ‘Haccı aylara yayalım’ diyenler oldu. Adam umreye gidiyor hacca gitmeye gerek olmadığını söylüyor. ‘Umreye gidip o yerleri görüp geleyim’ diyor. Kabe’yi bile görselleştirdiler. Ben gitmesin demiyorum gitsinler tabi. Ama bu insanların bilinçlenmesi lazım. Görmek için gitmemeli. Görüp değerlendirmek için gitmeli.

HOCALAR CEMAATİ OLUMSUZ ETKİLEDİ

Teravih namazı ile ilgili bazı hoca ve alimlerden farklı açıklamalar geliyor. Bunlar cemaati etkiliyor mu? Çok değerli hoca efendilerimiz teravih namazı hakkında bir takım eleştiriler yaptı. Efendim, ‘Çok kılınıyor, Peygamberimiz bu kadar kılmadı, evde kıldı, sünnettir, nafile ibadettir’ şudur budur bir sürü şeyler söylediler. Bu eleştiriler de Müslümanları maalesef camiden uzaklaştırdı, teravihten uzaklaştırdı. Hoca efendi böyle dedi diye teravih kılmayan insanlar var. Onun da işine geliyor tabi. Böyle bir şey olur mu? Ülkemizde din var, diyanet var, sorumlu din âlimleri var. Biri böyle diyor, biri şöyle diyor. Diyanet’i hiç dikkate alan yok. Diyanet yokmuş gibi. Herkes sorumluluğunu bilmeli, kendine göre fetva vermemeli. Bunun da çok büyük zararı var.

 MAÇI NAMAZA TERCİH ETTİLER

Eskiden maçlar falan engellemiyordu bizi. Şimdi 7’den 70’e herkes maça odaklandı. Maç, sanki bir savaş hali olmuş. İnsanlar koşarak maça gidiyor, kavgalar çıkıyor, hatta birbirlerini öldürüyorlar. Biz Müslümanlara da maçlar çok büyük etki yapıyor. Biz maçı namaza tercih ediyoruz. Diyorum ki ‘Neden cemaat az?’ diyorlar ki, ‘Maç var.’ Allah’ın emri ile maç arasında bu kadar yakınlık olur mu ya? Bunu nasıl söylersin ya? Maç var denir mi ya? Maç var diye teravihe gelmiyor. Eskiden televizyon yokken herkes stadyumlara giderdi, şimdi evlerde televizyonlardan herkes maç izliyor. Adam teravihe gelmiyor evde maç seyrediyor. Benim oğlum da öyle. En yakınımdan görüyorum. Maç izliyorlar, camiye gelmiyorlar. Müslümanlar bu noktaya geldiler. Maçı, namaza tercih ettiler.

İMAN ŞUURUMUZ YOK

Müslüman halkın içinde bulunduğu en büyük tehlike nedir? Genel olarak şunu diyebiliriz. Müslümanlarda şuur yok. İman zaafı var. İman, ibadeti gerektirir. İman şuuru var. İnanıyoruz ama şuurumuz yok. Şuur, enjekte etmek lazım. Vatanperver insanız ama vatan şuuru yok. ‘Ben Allah’ı seviyorum, Allah’ın emrine karşı gelemem’ diyorsun. Ama maça gidiyorsun camiye gelmiyorsun. Cemaate gitmiyorsun. Cemaat demek iman toplulukları demektir. Senin imanın maçı mı tercih ediyor, aklın onu mu söylüyor? Maçı, namaza tercih ediyorsan sende iman şuuru yok demektir.  İmanımız var inanıyoruz ama şuurumuz yok. İmanın muhtevasını bilmiyoruz. İslam şuuru, iman şuuru ile şuurlanmamız lazım. (MUHAMMET ERDOĞAN)

   vahdetgazetesi.com

 

   manahaber.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden
   sorumlu değildir.

 

Paylaş :

Diğer Haberler
Tüm Yurtta Mevlit Kandili Coşkusu!..
Müftüye Nikah Yetkisi Yürürlüğe Girdi
Mevlid Kandili’nin Anlamı ve Ehemmiyeti
Mevlid Kandili'nin Adı Değişiyor!
Ahiret Olmasa Haklarını Kim Alacak?..
Arakanlı Annenin Dehşetli Dramı
BM'den Arakan'a Yardım Çağrısı
Diyanet İşleri Başkanı Belli Oldu!
Arakanlı Müslümanların Cesetlerini Yakıyorlar!..
2017 Kurban Bayramı Namaz Vakitleri
Arafat Coğrafyası Havadan Görüntülendi
Arakanlı Müslümanlara Soykırım Uygulanıyor!
Ehli Sünnet Düşmanlığı!
15 Temmuz'un Yıldönümünde Türkiye Meydanlarda
Şehitlere 100 Bin Hatim
Türkiye’de 128 Bin Hafız Var
Her Müminin Kalbi Bir Kabe'dir!..
Tehlikeli Sıcak Hava Dalgası
Bütün İllerin Bayram Namazı Saatleri
Türkiye'den Yunanistan'a Ayasofya Cevabı
"Zenginin malında fakirin de hakkı vardır"
Alimler Birliğinden Katar Çağrısı!
İslam’ın En Yaman Düşmanı; Münafıklar!
Katar Krizi 100 Yıllık Bir Hesaplaşmadır!...
El-Cezire Neden Kapatılmak İsteniyor?
İhyau Ulumiddin'de A'dan Z'ye Oruç
İşte Katar’a Sunulan 5 Şart
ABD’nin İpiyle Kuyuya İnmek
Şuurlu Müslümanın İftar Sofrası
Müslümanlara İmreniyorum!..
Siirtli Molla İzzettin Kiraz Hakk'a Yürüdü
Gençlerbirliği'nden Oruç İsyanı!..
“Jet imamları Tavsiye Etmiyoruz!..”
Abdullah Gül’ün Babası Vefat Etti!..
Cumhurbaşkanımızın Bilinmeyen Yönü!..
  YAZARLAR
  GAZETE 1. SAYFALAR
  ÖNE ÇIKANLAR
  TARİHTE BUGÜN
11 Aralık 1916
Manastır, itilaf devletlerinin eline geçti. ...
11 Aralık 1941
ABD ile Almanya birbirlerine savaş ilan etti. ...
11 Aralık 1971
İstanbul Televizyonu yayınları, haftada 2 günden 4 güne çıkarıldı. ...
11 Aralık 1996
Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı, tekrar çalışmaya başladı. ...
 
  SON DAKİKA
» Yeryüzü Nura Boğuldu O Gece!..
» Farklı Anlayışları Birbirine Karşı Kışkırtıyorlar!..
» Tüm Yurtta Mevlit Kandili Coşkusu!..
» Müftüye Nikah Yetkisi Yürürlüğe Girdi
» Kıyametin Küçük Alametleri
» Mevlid Kandili’nin Anlamı ve Ehemmiyeti
» Yine Mehdilik Üzerine!..
» "Filistin Devleti Sina'da Kurulsun" Teklifine Tepki!..
» Din Nedir Bilir misin?
» Yunanistan Lozan'ı Deldi!..
» Mevlid Kandili'nin Adı Değişiyor!
» Dünya Benzeri Bir Gezegen Keşfedildi
» Yumurtanın İnanılmaz 7 faydası!..
» Müminin Alamet-i Farikası!
» Kuran-ı Kerim En Büyük Bir Mucizedir
  PARA PİYASALARI
    Alış Satış
  USD % E> equiv="Con
  EUR % E> -equiv="Con
  HAVA DURUMU
İstanbul 16 ° C./ 11 ° C.
Ankara 4 ° C./ -2 ° C.
İzmir 17 ° C./ 8 ° C.
  NAMAZ VAKİTLERİ
 
  GÜNÜN FOTOĞRAFI    Hepsini gör
  HARİTA

Haritayı Daha Büyük Görüntüle
  SON 24 SAAT
Copyright © 2008 - MANA HABER. Her Hakkı Saklıdır.  
manahaber.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.
Sitemizde yayınlanan yazı, resim, grafik, ses ve görüntüler, ancak izin alındıktan sonra, kaynak gösterilerek ve link verilerek yayımlanabilir.