timberland outlet polos lacoste mbt baratos nike roshe run ghd outlet hollister madrid nike outlet nike huarache joyas pandora Gafas ray ban ray ban baratas ralph lauren espa?a gafas oakley nike sb baratas new balance baratas nike free baratas boligrafos montblanc air jordan ireland new balance ireland

timberland outlet polos lacoste mbt baratos nike roshe run ghd outlet hollister madrid nike outlet nike huarache joyas pandora Gafas ray ban ray ban baratas ralph lauren espa?a gafas oakley nike sb baratas new balance baratas nike free baratas boligrafos montblanc air jordan ireland new balance ireland

22 Şubat 2018 Perşembe
06:09
Güncel   Önceki Haber     |     Sonraki Haber       |      ANA SAYFA
Hızlı Yazdır! Hızlı Yazdır        
Yazı boyutunu:    

Tarih/Saat: 10 Haziran 2017 Cumartesi, 01:58:30

El-Cezire Neden Kapatılmak İsteniyor?

El Cezire, sürekli ‘’ötekinin’’ ezilenin sesi olup muktedirlerin duyulmasını istemediği yayınları yaptığı için bugün kapatılmak isteniyor… Buna karşılık bütün basın dünyası susuyor!..

Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde ABD’nin desteğiyle Suudi Arabistan başta olmak üzere 7 Arap ülkesi Katar ile tüm ilişkileri kesme kararı almıştı. Ardından Kuveyt Emriinin Suudi Arabistan'a ‘’arabuluculuk’’ için yaptığı ziyarette Körfez Şeyhlerinin katarı dize getirmek için öne sürdüğü 10 maddeden biride Al El Cezirede tamamıyla kapatılması vardı.

Peki Dünyada basın özgürlüğünü savunan Batı, malum kurumlar hatta açıktan PKK, FETÖ’yü destekleyen bir site Türkiye’de üstelik mahkeme kararı ile kapatılınca dünyayı ayağa kaldıranlar El Cezire gibi bir kanalı elbirliği ile neden kapatmaya çalışıyorlar yada kapatılmasına göz yumuyorlar?

EL CEZİRE “ÖTEKİNİN” SESİDİR

El-Cezire “öteki dünya” ya ait bir coğrafyada doğmuş ve “öteki”nin sorunlarına da odaklanan bir habercilik anlayışı geliştirme çabasıdır. Kendine ait gelişmeleri Batılı zihniyete bürünmüş bir şekilde öğrenen Doğu için, El-Cezire’nin dünya enformasyon düzeni içinde kendine bir yer edinmesi son derece önemlidir. Doğu’yu kendi yarattıkları imajla tanıyan milyonlarca Batılı’nın zihninde, Araplara karşı oluşmuş önyargılı imajı önemli ölçüde değiştiren, dünyaya, Ortadoğu’daki savaşlarda yaşanan sivil katliamı tüm çıplaklığıyla gözler önüne sererek Batı’nın haber üzerindeki egemenliğini sarsan ve böylelikle o güne kadar yapılan haberlerin gerçekle ilişkisinin sorgulanmasına neden olan, Arap dünyasının kendi içindeki değişimin tetikleyicisi olan, Ortadoğu’da yasaklanmış veya örtbas edilmiş bir çok konunun tartışmaya açılmasına olanak sağlayan,yer yer diktatör rejimlere eleştiri getiren El-Cezire önemli bir misyon üstlenmişti.
Afganistan Savaşı’nda kimsenin giremediği Kabil’den yaptığı canlı yayınlarla ses getirmiştir. Öyle ki, bu kez CNN gibi televizyonlar El-Cezire’den faydalanmıştır. ABD ve Britanya füzelerinin Afganistan semalarında belirdiği 7 Ekim gecesi, Katar’dan yayın yapan El-Cezire televizyonunun “anchormanı” Muhammed Kicham, kulaklığından şu anonsu işitti: “Muhammed, şu an CNN, BBC ve Sky News’te canlı yayındasın...” diyecek kadar Dünya TV’lerine meydan okumuştur. Bunların yanı sıra Dünya Kâbil’e düşen bombaların etkilerini Bu mütevazı Arap televizyonundan izledi.
El Cezire kanalı İslam dünyasında yaşanan sorunları gündeme getirdiği gibi tabi İsrail’in Filistine yaptıklarını da devamlı gündeme getiriyordu ve dünyaya duyuruyordu… İsrail Başbakanı Ariel Şaron’un Mescid-i Aksa’yı 28 Eylül 2000’de ziyaret etmesiyle başladığı kabul edilen İkinci İntifada ile birlikte, dünyanın pek çok yerine yayılmış Araplar, hırslı bir şekilde televizyonlarını izlemeye başlamışlardır. 28 Eylül’den birkaç gün sonra El-Cezire, 12 yaşındaki Muhammed El Durra’nın babasının kollarının arasındayken İsrailliler tarafından vurularak öldürülüşünü yayınlamış, böylece küçük çocuk İntifada’nın sembollerinden biri haline gelmiştir. El Cezire, sürekli “ötekinin” ezilenin sesi olup muktedirlerin duyulmasını istemediği yayınları yaptığı için bugün kapatılmak isteniyor… Buna karşılık bütün basın dünyası susuyor!

El Cezire’nin kuruluşu

El Cezire, 1996 yılında, Emir Hamid bin Halife ve genel yayın yönetmeni Hamid Tamer tarafından Katar’da kurulmuştur. Arap dünyasına ilişkin güncel haberlerle yayına başlamış olsa da, o zamandan günümüze gelene dek başka tematik kanalları da bünyesinde bulunduran bir ağ hâline gelmiştir. El-Cezire 1. Körfez Savaşı’nın starı CNN iken, 2. Körfez Savaşı’nın starı El-Cezire oldu. Suudi Arabistan, Lübnan, Ürdün, Kuveyt gibi birçok Arap ülkesinde de gücü elinde tutmak isteyen bir muhalif kesimle karşılaşan El-Cezire; bütün bunlara aldırmayarak yayıncılığına devam etmiştir. 
2000-2001 yılında Lübnan İç Savaşı’nı yakından anlatan bir belgesel, İkiz Kule saldırılarının görüntülerini yayınlaması sayesinde tüm dünyanın dikkatini üzerine çekmeyi başarmıştır. Yani; Arap Yarımadası’nda olup biten her şeyi dünyaya ilk ve birinci elden sunma görevini üstlenmiştir. Bu başarıların ardından El Cezire basın özgürlüğü konusunda birçok alanda örnek kanal olarak benimsenmiştir. 1999 yılında Berlin’de kurulan Düşünce Özgürlüğü Fonu’nun El Cezire’yi İbni Rüşd Medya ve Gazetecilik Ödülüne layık görmesi; 2005 yılında Sansüre Karşı Direniş ödülünü kazanması da bu mücadelenin ürünleridir.-Furkan Azeri

   dirilispostasi.com

 

   manahaber.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden
   sorumlu değildir.

 

Paylaş :

Diğer Haberler
Soyağacı Sorgulama İçin?..
Almanya'da '14. Kur'an-ı Kerim Tilavet Yarışması'
İstanbul Nüfusuyla 129 Ülkeyi Geride Bıraktı!..
Dua İle Mesaiye Başlıyorlar!..
Tüm Yurtta Mevlit Kandili Coşkusu!..
Müftüye Nikah Yetkisi Yürürlüğe Girdi
Mevlid Kandili’nin Anlamı ve Ehemmiyeti
Mevlid Kandili'nin Adı Değişiyor!
Ahiret Olmasa Haklarını Kim Alacak?..
Arakanlı Annenin Dehşetli Dramı
BM'den Arakan'a Yardım Çağrısı
Diyanet İşleri Başkanı Belli Oldu!
Arakanlı Müslümanların Cesetlerini Yakıyorlar!..
2017 Kurban Bayramı Namaz Vakitleri
Arafat Coğrafyası Havadan Görüntülendi
Arakanlı Müslümanlara Soykırım Uygulanıyor!
Ehli Sünnet Düşmanlığı!
15 Temmuz'un Yıldönümünde Türkiye Meydanlarda
Şehitlere 100 Bin Hatim
Türkiye’de 128 Bin Hafız Var
Her Müminin Kalbi Bir Kabe'dir!..
Tehlikeli Sıcak Hava Dalgası
Bütün İllerin Bayram Namazı Saatleri
Türkiye'den Yunanistan'a Ayasofya Cevabı
"Zenginin malında fakirin de hakkı vardır"
Alimler Birliğinden Katar Çağrısı!
İslam’ın En Yaman Düşmanı; Münafıklar!
Katar Krizi 100 Yıllık Bir Hesaplaşmadır!...
İhyau Ulumiddin'de A'dan Z'ye Oruç
İşte Katar’a Sunulan 5 Şart
ABD’nin İpiyle Kuyuya İnmek
Şuurlu Müslümanın İftar Sofrası
Müslümanlara İmreniyorum!..
Siirtli Molla İzzettin Kiraz Hakk'a Yürüdü
Gençlerbirliği'nden Oruç İsyanı!..
  YAZARLAR
  GAZETE 1. SAYFALAR
  ÖNE ÇIKANLAR
  TARİHTE BUGÜN
22 Şubat 1848
Paris Ayaklanması ve 1848 devrimleri başladı. ...
22 Şubat 1916
Çorlu'da bulunan 2.Ordu'nun Doğu bölgesine nakletme kararı alındı. ...
22 Şubat 1919
Maraş, İngilizler tarafından işgal edildi. ...
22 Şubat 1977
Libya'dan Türkiye'ye direkt para transferi yapılabileceği bildirildi. ...
 
  SON DAKİKA
» Parmak Egzersiziyle Gerginlikten Kurtulun!..
» Nusaybin'in UNESCO Adayı Camisine Ziyaretçi Akını
» Prof. Saraçoğlu'ndan ''Tam Buğday Ekmeği'' Uyarısı!..
» Birarada Yaşamanın Sigortası: İTİDAL
» Soyağacı Sorgulama İçin?..
» Çamlıca'daki Caminin Adı Bilin Ne Olacak?
» Almanya'da '14. Kur'an-ı Kerim Tilavet Yarışması'
» Slovenya’da İlk Minareli Cami
» Tevhid'in Önemli Beş Delili!..
» BM'den Arakan için 'soykırım' tanımı
» 2018 Hac Kuraları Çekildi
» Kur’ân-ı Kerim En Büyük Mucizedir!..
» Müslümanın İçi de Dışı da Temizdir!..
» Ziyaretçi Sayısı 2 Milyonu Geçti
» Yeryüzü Nura Boğuldu O Gece!..
  PARA PİYASALARI
    Alış Satış
  USD % tle>Sayfa untuleneme
  EUR % tle>Sayfa G runtuleneme
  HAVA DURUMU
İstanbul 10 ° C./ 7 ° C.
Ankara 7 ° C./ -1 ° C.
İzmir 17 ° C./ 6 ° C.
  NAMAZ VAKİTLERİ
 
  GÜNÜN FOTOĞRAFI    Hepsini gör
  HARİTA

Haritayı Daha Büyük Görüntüle
  SON 24 SAAT
Copyright © 2008 - MANA HABER. Her Hakkı Saklıdır.  
manahaber.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.
Sitemizde yayınlanan yazı, resim, grafik, ses ve görüntüler, ancak izin alındıktan sonra, kaynak gösterilerek ve link verilerek yayımlanabilir.