timberland outlet polos lacoste mbt baratos nike roshe run ghd outlet hollister madrid nike outlet nike huarache joyas pandora Gafas ray ban ray ban baratas ralph lauren espa?a gafas oakley nike sb baratas new balance baratas nike free baratas boligrafos montblanc air jordan ireland new balance ireland

timberland outlet polos lacoste mbt baratos nike roshe run ghd outlet hollister madrid nike outlet nike huarache joyas pandora Gafas ray ban ray ban baratas ralph lauren espa?a gafas oakley nike sb baratas new balance baratas nike free baratas boligrafos montblanc air jordan ireland new balance ireland

17 Şubat 2019 Pazar
21:36
Düşünce   Önceki Haber     |     Sonraki Haber       |      ANA SAYFA
Hızlı Yazdır! Hızlı Yazdır        
Yazı boyutunu:    

Tarih/Saat: 31 Ekim 2017 Salı, 00:24:54

Avrupa’nın Kürdistanları!

Londra merkezli Eş-Şarku'l-Evsat isimli Arapça gazetede 29 Ekim pazar günü yayımlanan İyad Ebu Şakra'nın analiz yazısının tam tercümesi şöyledir:

... O zaman, en tehlikeli “senaryo” devreye girdi demektir. Çünkü Katalonya krizinin tarafları çatışmak için öne atıldılar. Ne Barselona “evliliğ”e, ne Madrid “boşanma”ya ikna oluyor!

Bağımsızlık yanlıları veya -İspanya hükümetinin bakış açısıyla- ayrılıkçılar, İspanya kanunlarına göre anayasayı ihlal etmiş isyancıdırlar. Fakat atmosfer Katalonya bölge parlamentosunda çok farklı. Çünkü buradaki durum bağımsızlık yanlılarının istediği şekilde gelişiyor. Bilindiği gibi Katalanlar Madrid’ten “boşanma” konusunda ısrar ettiler. Katalan meclisi, muhaliflerin çoğu oturumu terkettikten sonra bağımsızlık kararını salt çoğunlukla: Yani 135 milletvekilinin 70’inin oyu ile aldı.

Katalonya, tam olarak İskoçya’nın 2014 yılında Birleşik Krallıktan ayrılma referandumu esnasındaki pozisyonuna düştü. Kendi içinde bölünmüş bir toplum: Gelecek, alternatifler ve bugünün ortaklarıyla -daha geniş çerçevede- Avrupa ve dünya ile yaşama geleceği konusunda açık bir vizyona sahip ezici bir çoğunluk yok.

Bağımsızlık fikri, hem Katalonya, hem de İskoçya’da; bağımsızlık savunucuları ile muhalifleri arasındaki basit bir oy farkına yansıyan etkili bir unsurdu. Bu, birkaç gün önce, İtalya’nın kuzeyinde iki zengin “özerk bölge” olan Veneto ve Lombardiya’da yapılan dikkat çekici referandumlarda şahit olduğumuz durumdan çok farklı. Çünkü buralarda -bağımsızlık taraftarları değil- özerkliği güçlendirme ve merkezi İtalya ile birlik bağlarını gevşetme yanlıları, çok yüksek farklarla (Veneto’da %98.1, Lombardiya’da %95.3’le) kazandılar.

İtalyan mesajı açık. İki zengin bölge, ayrılıkçı Kuzey Ligi partili liderler tarafından idare ediliyorlar.  Bu parti, güney bölgelerini küçük görüyor.  Bu arada sanayileşmiş kuzey “daha Avrupalı”, ve tarımsal-turistik güney “daha merkezi” görünüyor. Buna rağmen her iki referandumun organizatörleri ayrılma talebinde bulunmadılar, hatta referandumun sonucunu bağlayıcı hale dahi getirmediler. Burada, İtalya'nın kırılgan doğası ve dikkat çekici çelişkileri hakkında derin bir anlayış vardır. Bunda ayrıca; Avrupa ve dünyanın yaşadığı bu çetin dönemde akıllıca davranıp işi oldu bittiye getirmeme isteği mevcut.

Her ikisinde de ekonomik, kültürel ve dilsel farklılıklar olmasına rağmen İspanya’nın aksine, İtalya daha uzun soluklu ve daha temkinli hareket ediyor. Mesela kuzey İspanya’da Baskça ve Katalanca konuşanlar olduğu gibi, Kuzey İtalya’da Almanca konuşanlar, kuzey batı İtalya’da da Fransızca konuşanlar var. Mesela İspanya’da Francesco Franco’nun faşist mirasıyla karşı karşıya olan radikal bir sol ve sosyalist bir sol olduğu gibi, İtalya’da da Benito Mussolini’nin mirasıyla karşı karşıya olan radikal bir sol ve sosyalist bir sol var. Yine İspanya’da laik ve çok kültürlü akımlar olduğu gibi, İtalyan solu da soğuk savaş döneminde ülkenin ve Katoliklerin başkenti Roma da dahil olmak üzere ülkenin birçok şehir konseylerini ele geçirdi.

Aslında ayrılıkçı akımlar bulundurmayan;  etnik, kültürel veya bölgesel ayrımcılık politikaları sonucu talepleri bastırılmış toplumları bulunmayan; ne büyük ne de orta ölçekli hiçbir Avrupa ülkesi yoktur. Dinin devletten ayrıldığı Avrupa kıtası; savaşlar, soylu ittifakları ve kraliyet evlilikleri gibi sebeplerle bir arada yaşama deneyimi çok gelişmiştir. Çıkar, Avrupa’da devlet yapısında -başka yerlerin çok ötesinde- hayati bir öneme sahiptir.

Avrupa’daki din birlik için yeterli bir gerekçe değildir. Hıristiyan Avrupalılar uzun savaşlar yaşadılar. Hıristiyanlık hiçbir zaman birlik için yeterli bir unsur olamadı. Belki de bunun en açık kanıtı Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarındaki büyük hıristiyan güçlerin durumudur. Bu gerçek Asya ve Afrika’daki İslam ülkeleri için de geçerlidir.

Mezhep birliği de geçmişte olduğu bugün de ne birlik için ne de ittifak için yeterli bir sebep olamamıştır. Mesela Almanya ve İngiltere’nin nüfuslarının çoğunluğu Protestan, Rusya ve Ukrayna ise Ortodoksturlar. Şu anda İspanyadaki ayrılık hareketleri Ortodoks toplumlar içinde güçleniyor. Aynı şey İtalya için de geçerli. Doğuda da biz biliyoruz ki durum farklı değil. Mesela Türkler, Kürtler ve Araplar sadece müslüman değiller aynı zamanda çoğunlukla Sünnidirler. Buna rağmen kronik bir Türk-Kürt problemi vardır. Yine biliyoruz ki Kürt liderliği; Saddam Huseyin yönetiminin devrilmesinden sonra Sünni siyasi güçlere karşı Şii siyasi güçlerle hareket etmeyi tercih etti ve bu durum son haftalara kadar devam etti.

Aynı zamanda toprak birliği de kendi başına bir siyasi birlik sebebi vaya garantisi değildir. Bunun için İskandinav yarımadasını paylaşan İsveç ve Norveç ve İber yarımadasını paylaşan İspanya ve Portekiz bir birlik kuramadı.

Peki ya dil? Dil birliği bile Amerikan kolonilerini İngiliz tacının altında tutmaya ikna etmedi; Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada’nın bağımsızlığını engelleyemedi. Aynı zamanda dil birliği, Güney Amerika’nın İspanyolca konuşan toplumlarını birleştirmeye yetmedi.

Hatta ve hatta -her ne kadar bilimsel açıdan çözümlenmemiş olsa da- ırk birliği bile siyasi birlik için yeterli bir gerekçe değildir. Kaldı ki dünyadan soyutlanmamış olan büyük toplumlarda, tarih boyunca ticaret yollarının kesiştiği bölgelerde ve toprakları işgale uğramış savaşlara sahne olmuş memleketlerde ırk birliği diye bir şeyden bahsetmek çok zordur.

Eğer ırk birliği, siyasi birlik için yeterli bir gerekçe olsaydı, dünyanın aynı ırka mensup bir çok ülkesi arasında çeşitli seviyelerde düşmanlıklar ve savaşlar yaşanmazdı. Slav ırkına mensup Ruslarla Polonyalılar, Germen ırkına mensup İngilizlerle Almanlar ve Ari ırkına mensup Afganistan’daki Peştunlarla Tacikler konunun çarpıcı örneklerinden sadece birkaçıdır.

Özetle söylemek gerekirse, sağlıklı demokratik bir ortamda özgürce hareket eden sorumluluk sahibi insanlar için en belirleyici (siyasi birliği sağlayıcı) unsur -sadece ve sadece- çıkar ve menfaattir.

Milletlerin tarihi, doğru-yanlış efsanelerle dolu olduğu halde, bilinçli liderler artık daha gerçekçi ve daha az yanıltıcı hareket ediyorlar. 

Artık Avrupa’nın “küreselleşme”yi, Arap dünyasının da “Urûbe=Arabizim” i yeniden tarif etmeleri gerekiyor.

Batı, “ulus devlet”i yaşadı ve “çoğulculuğu” denedi. Arapların ise “parçalama faktörü” ve “azınlıkların özlemleri” ikileminde kafası çok karışık. Katalanların, İskoçların ve Kürtleri durumu ortada…Herkes için tehlike çanları çalıyor, demektir….

Tercüme: Mehmet Can

   manahaber.com

 

   manahaber.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden
   sorumlu değildir.

 

Paylaş :

Diğer Haberler
Âhirete İnanmayanın Vay Haline
Mesuliyetimiz Büyük, Daha Çok Çalışmalıyız!..
Rızkı Artıran, Ömrü Uzatan ve Hayatı Cennete Çeviren Bir İş!..
Müslüman Şahsiyetin En Temel Özelliği: Halîm Olmak
Kuran-ı Kerim En Büyük Mucizedir
Tasavvuf İlmi Neden Gereklidir?
Müslüman Mütevazı Olmalıdır...
Müslümanın Karakteristik Bir Vasfı: Hilim
Dinin Tarifi ve Mahiyeti
İslamda Hilmin Yeri ve Önemi
Kurban Hakkında Bilinmesi Gereken Bazı Hükümler
Arefe Gününün Fazileti Büyüktür
Din Nedir?
Müsamaha Medeniyeti...
Orucun Fayda ve Hikmetleri
Kadir Gecesi'nin Fazileti
BİRAZ EDEP YAHU
Mümin Her Zaman Tedbirli Olmalıdır
İman Hakkında Ne Biliyoruz?
Güler Yüzlü-Tatlı Sözlü Olabilmek
Mübarek Gün ve Gecelerin Fazileti
Büyük Zatların Huyu: TEENNİ
Birarada Yaşamanın Sigortası: İTİDAL
Tevhid'in Önemli Beş Delili!..
Kur’ân-ı Kerim En Büyük Mucizedir!..
Müslümanın İçi de Dışı da Temizdir!..
Kıyametin Küçük Alametleri
Din Nedir Bilir misin?
İnsanın Yaradılış Gayesi?..
Müminin Alamet-i Farikası!
Kuran-ı Kerim En Büyük Bir Mucizedir
Müminin Yitik Malı: HİKMET
Müsamaha Medeniyeti
Müslüman Şahsiyetin Çok Önemli Bir Vasfı!..
Hazret-i Nuh'un Islah Faaliyetlerinden Dersler Çıkarabilmek
  YAZARLAR
  GAZETE 1. SAYFALAR
  ÖNE ÇIKANLAR
  TARİHTE BUGÜN
17 Şubat 1916
Doğu cephesinde Ruslar, Muş'u işgal etti. ...
17 Şubat 1921
Ankara dışındaki İstiklal Mahkemeleri kaldırıldı. ...
17 Şubat 1925
Aşar vergisi kaldırıldı. ...
17 Şubat 1959
Adnan Menderes'i Londra'ya götüren uçak düştü; 16 kişi öldü. ...
 
  SON DAKİKA
» Âhirete İnanmayanın Vay Haline
» Aileyi Kurtaralım!..
» Yemen'de 24.4 Milyon Kişi Aç!..
» Zikir, İmanı Tecdid Eder!..
» Mesuliyetimiz Büyük, Daha Çok Çalışmalıyız!..
» Rızkı Artıran, Ömrü Uzatan ve Hayatı Cennete Çeviren Bir İş!..
» 2019 Yılı Hac Kuraları Açıklandı
» 2018 Yılının En Önemli Bilim Haberleri
» Prof. Karatay: Glutenin Neden Olduğu 20 Hastalığı Açıkladı
» Karla İlgili 15 İlginç Gerçek!..
» Müslüman Şahsiyetin En Temel Özelliği: Halîm Olmak
» Diyanet'ten Kura-ı Kerim İle Alakalı Önemli Açıklama
» Kuran-ı Kerim En Büyük Mucizedir
» Belçika'da Yaşayan Türklerin Evlenme Sorunu
» 536 Senesi Neden Dünyanın En Kötü Yılıydı?
  PARA PİYASALARI
    Alış Satış
  USD % tle>Sayfa untuleneme
  EUR % tle>Sayfa G runtuleneme
  HAVA DURUMU
İstanbul 9 ° C./ 6 ° C.
Ankara 6 ° C./ -6 ° C.
İzmir 18 ° C./ 4 ° C.
  NAMAZ VAKİTLERİ
 
  GÜNÜN FOTOĞRAFI    Hepsini gör
  HARİTA

Haritayı Daha Büyük Görüntüle
  SON 24 SAAT
Copyright © 2008 - MANA HABER. Her Hakkı Saklıdır.  
manahaber.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.
Sitemizde yayınlanan yazı, resim, grafik, ses ve görüntüler, ancak izin alındıktan sonra, kaynak gösterilerek ve link verilerek yayımlanabilir.