timberland outlet polos lacoste mbt baratos nike roshe run ghd outlet hollister madrid nike outlet nike huarache joyas pandora Gafas ray ban ray ban baratas ralph lauren espa?a gafas oakley nike sb baratas new balance baratas nike free baratas boligrafos montblanc air jordan ireland new balance ireland

timberland outlet polos lacoste mbt baratos nike roshe run ghd outlet hollister madrid nike outlet nike huarache joyas pandora Gafas ray ban ray ban baratas ralph lauren espa?a gafas oakley nike sb baratas new balance baratas nike free baratas boligrafos montblanc air jordan ireland new balance ireland

14 Aralık 2018 Cuma
08:35
Düşünce   Önceki Haber     |     Sonraki Haber       |      ANA SAYFA
Hızlı Yazdır! Hızlı Yazdır        
Yazı boyutunu:    

Tarih/Saat: 22 Nisan 2018 Pazar, 22:22:41

İman Hakkında Ne Biliyoruz?

Îmânın kelime manâsı, herhangi birşeyi doğru kabul edip tasdîk etmektir. Istılâhî yani dinî manası ise şöyledir; halkın avam tabakasının dahi Hazret-i Muhammed’in dininden olduğunu bilecek kadar meşhûr olan hükümlerin tamamını, kalben tasdîk etmek yanî bunların doğru olduğunu kabul etmektir.

Allahü teâlânın bir olduğu, insanların öldükten sonra tekrar diriltilecekleri, namazın farz olduğu, içkinin, fâizin ve zinânın harâm olduğu hükümleri gibi. Bu ve benzeri hükümlere inanmayan kimse mü’min değildir.

İmân, mâhiyet itibariyle, Allah’ın insanlara en büyük lütuf ve ihsanıdır. Allah onu dilediği kullarına nasib eder. Ne var ki bu nasiplenmede, kulun hiçbir rolünün olmadığı da söyle-nemez. Bil’akis, insan önce kendi tercih ve iradesini kullanarak, îman ve hidâyete istekli olacaktır. Bu talep ve istek üzerine Cenâb-ı Hak da ona îman ve hidâyeti nasip edecektir. Bu sebeble İslâm büyükleri îmanı, “Cenâb-ı Hakk’ın, istediği kulunun kalbine, o kulun cüz’î irade ve ihtiyarını sarfetmesinden sonra koymuş olduğu bir nurdur,” diye tarif etmişlerdir.

İman Fıtrîdir

İnsan, beden ve ruhtan oluşan bir varlıktır. Yeme, içme, nefes alıp verme gibi işler bedenimizle; inanmak, sevinmek, mutlu olmak gibi olgular da ruhumuzla ilgilidir. İnsanı diğer yaratıklardan ayıran başlıca özellik işte budur. İnsan, beden ve ruh yapısıyla bir bütündür.

İnsanın ruh yapısının en belirgin özelliği inanmaktır. Yeryüzünde; tarihten günümüze kadar inanma ihtiyacı duymamış bir topluluk yoktur. Bunu, insanlığın kültür, sanat ve geleneklerinde görmekteyiz.

İnanç, maddi hayatımızla da ilişkili bir kuvvettir. İnsanın zorluklara ve güçlüklere karşı dayanıklı olmasını sağlar. İnsana çalışma, yaşama ve başarma gücü verir. İnsan, hayata inançla başlar ve onunla değer kazanır. Çünkü inancı olan kişi, bu inancının gereği olarak kendisine ve birlikte yaşadığı insanlara faydalı olur. İnanç, insanı yeni bilgiler kazanmaya götürür.

Kişi, inancını kuvvetlendirmek için pek çok şeyleri öğrenmek, öğrendiklerini düşünüp değerlendirmek ve böylece hayatını düzenlemek durumundadır. İyiyi-kötüyü, güzeli-çirkini ve doğruyuyanlışı böylece ayırt edebilen insanlar, ahlâk ve davranış yönünden de kişilik kazanırlar.

Demek ki inanç, insanın yaratılışı gereği olan tabiî bir olgudur. Bütün insanların buna ihtiyacı vardır.

Çevremizde gördüğümüz ve göremediğimiz yüz binlerce varlık vardır. Yeryüzünde çeşit çeşit insanlar, irili ufaklı pek çok hayvanlar, renk renk çiçek ve bitkiler görürüz. Gökyüzünde de ay, güneş ve sayısız yıldızlar yer alır. Bütün bunları ve bunların yaratılışındaki eşsiz sanat ve dengeyi gözümüzün önüne getirip düşünürsek, bunların asla kendiliğinden var olmadıklarını, bunları yoktan var eden Kaadir-i mutlak bir Yaratıcının bulunduğunu hemen anlarız.

Evrende hiçbir şey kendiliğinden, kendi kendine var olmuş değildir. Herşeyi yaratan bir yaratıcı vardır. Gözlerimizle O’nu görmesek bile, evrenin bu eşsiz düzen ve ahengi bize O’nun varlığını göstermektedir. İşte İslâm dininde, bütün evreni ve her şeyi yaratan bu yaratıcıya “Allah” denir. Biz Allahü teâlânın varlığına ve birliğine gönülden inanırız.

İmanın Önemi

İman, insanın yaratılma sebebidir. Yani o, Yaradanını îmanla tanımak ve ibâdet etmek için yaratılmıştır. İnsan bu yaradılış gayesine uygun hareket ederse, âhirette ebedî saadete nail olacak, cennete girecek; aksi takdirde cehenneme atılacak, ebedî şekavet ve bedbahtlığa mâruz kalacaktır. Bu bakımdan îman, insan için ebedî saadeti kazanma vesilesidir ve cennete giriş anahtarıdır. İmansız olarak cennete girilemez. 
İman Kaça Ayrılır?

İman Kaça Ayrılır

İman; icmalî ve tafsilî olmak üzere ikiye ayrılır. Şöyle ki:
1- İcmalî (özet) iman; Sevgili Peygamberimiz Hazret-i Muhammed’in vahiyle Allahü teâlâdan alıp haber verdiği şeylerin (hususların, bilgilerin) hepsine birden, topluca inanmak demektir. Bir kimse, mânâsını bilerek; samimî bir şekilde: “Eşhedu ellâ ilâhe illellâh ve eşhedu enne Muhammede’rresûlullah.” (Ben şehâdet ederim ki [yanî kalbimle inanıyor ve dilimle söylüyorum ki] Allah’tan başka ilâh [yanî ibâdet edilmeğe lâyık] kimse yoktur. Yine ben şehâdet ederim ki [yanî kalbimle inanıyor ve dilimle söylüyorum ki] Hazret-i Muhammed Allah’ın resûlü [ya’nî peygamberi]dir,) derse icmalî olarak îman etmiş olur.

2- Tafsilî (ayrıntılı) İman; Sevgili Peygamberimiz Hazret-i Muhammed’in vahiyle Allahü teâlâdan alıp haber verdiği şeylerin (hususların, bilgilerin) her birisini delilleriyle bilip inanmaktır. Diğer bir ifadeyle, zarurat-ı diniyyeyi bütün tafsilât ve teferruâtıyla (ayrıntılı olarak) öğrenip tasdik etmek demektir.

Zarurat-ı diniyye; Âmentü’de yer alan 6 îman esası ile dînin normalde her müslümanın bilmesi gereken; namaz, oruç, hac, zekât gibi farz kıldığı ibâdetler ile adam öldürmek, içki içmek, zinâ yapmak gibi haram saydığı işlerdir. (Mehmet Can)

   sefkatyayincilik.com

 

   manahaber.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden
   sorumlu değildir.

 

Paylaş :

Diğer Haberler
Tasavvuf İlmi Neden Gereklidir?
Müslüman Mütevazı Olmalıdır...
Müslümanın Karakteristik Bir Vasfı: Hilim
Dinin Tarifi ve Mahiyeti
İslamda Hilmin Yeri ve Önemi
Kurban Hakkında Bilinmesi Gereken Bazı Hükümler
Arefe Gününün Fazileti Büyüktür
Din Nedir?
Müsamaha Medeniyeti...
Orucun Fayda ve Hikmetleri
Kadir Gecesi'nin Fazileti
BİRAZ EDEP YAHU
Mümin Her Zaman Tedbirli Olmalıdır
Güler Yüzlü-Tatlı Sözlü Olabilmek
Mübarek Gün ve Gecelerin Fazileti
Büyük Zatların Huyu: TEENNİ
Birarada Yaşamanın Sigortası: İTİDAL
Tevhid'in Önemli Beş Delili!..
Kur’ân-ı Kerim En Büyük Mucizedir!..
Müslümanın İçi de Dışı da Temizdir!..
Kıyametin Küçük Alametleri
Din Nedir Bilir misin?
İnsanın Yaradılış Gayesi?..
Müminin Alamet-i Farikası!
Kuran-ı Kerim En Büyük Bir Mucizedir
Avrupa’nın Kürdistanları!
Müminin Yitik Malı: HİKMET
Müsamaha Medeniyeti
Müslüman Şahsiyetin Çok Önemli Bir Vasfı!..
Hazret-i Nuh'un Islah Faaliyetlerinden Dersler Çıkarabilmek
Kurban Bayramının Önemi
Kurbanın Dindeki Yeri
Neden Mütevazı Olmalıyız?
Misyonerlere Birkaç Soru!..
İnsanlık Peygamberlere Muhtaçtır
  YAZARLAR
  GAZETE 1. SAYFALAR
  ÖNE ÇIKANLAR
  TARİHTE BUGÜN
14 Aralık 1799
George Washington öldü. ...
14 Aralık 1981
İsrail, Golan tepelerini kendi topraklarına kattı. ...
14 Aralık 1989
Şili'de ilk demokratik seçimler yapıldı. ...
14 Aralık 2003
Saddam Hüseyin, kasabasında bir sığınakta ABD birliklerince yakalandı. ...
 
  SON DAKİKA
» Belçika'da Yaşayan Türklerin Evlenme Sorunu
» 536 Senesi Neden Dünyanın En Kötü Yılıydı?
» Başörtüsü Yerli ve Millidir!
» Madde Madde Fransa'daki Sarı Yelekliler İsyanı
» "Dünya Beşten Büyüktür" Ders Kitaplarına Girdi
» Hac İçin Ön Kayıtlar Başladı!..
» Tasavvuf İlmi Neden Gereklidir?
» Soğuk Algınlığı ve Nezleye En Etkili İlaç!
» SIRATI GEÇTİN Mİ?
» Her Yıl 3,3 Milyon Kişi Alkolden Ölüyor!..
» İnsanlığın Hedefi Yeryüzünün İmarı Olmalı
» Hatay'da Tesbit Edildi ve Kaşifinin İsmiyle Dünya Literatürüne Girdi
» Dinimiz İslamda En Temel İnsan Hakları
» Zekât Sistemi Hakkıyla İşletilirse!...
» Müslüman Mütevazı Olmalıdır...
  PARA PİYASALARI
    Alış Satış
  USD % tle>Sayfa untuleneme
  EUR % tle>Sayfa G runtuleneme
  HAVA DURUMU
İstanbul 11 ° C./ 10 ° C.
Ankara -1 ° C./ -2 ° C.
İzmir 14 ° C./ 8 ° C.
  NAMAZ VAKİTLERİ
 
  GÜNÜN FOTOĞRAFI    Hepsini gör
  HARİTA

Haritayı Daha Büyük Görüntüle
  SON 24 SAAT
Copyright © 2008 - MANA HABER. Her Hakkı Saklıdır.  
manahaber.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.
Sitemizde yayınlanan yazı, resim, grafik, ses ve görüntüler, ancak izin alındıktan sonra, kaynak gösterilerek ve link verilerek yayımlanabilir.